Babiš jedná od rána o svém politickém přežití, Brabec jej emotivně bránil

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 14. 11. 2018 8:40
Pro premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše je středa dnem, který hodně napoví o jeho politické budoucnosti. Babišův den začal po úterním nočním návratu ze zahraničí už velmi brzy ranním jednáním vlády, které už skončilo. Následně by se měl setkat s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem z koaliční sociální demokracie. Premiér nutně potřebuje udržet Hamáčka a jeho ČSSD ve vládě, jinak mu hrozí její pád. Sociální demokraté ale vážně zvažují, že Babiše vyzvou, aby z vlády až do vyšetření kauzy Čapí hnízdo odešel.
Ministři přicházejí na jednání vlády 14. listopadu 2018, kdy bude premiér Andrej Babiš jednat o svém dalším účinkování v čele kabinetu
Ministři přicházejí na jednání vlády 14. listopadu 2018, kdy bude premiér Andrej Babiš jednat o svém dalším účinkování v čele kabinetu | Foto: Radek Bartoníček

Příchod členů české vlády na zasedání kabinetu před šestou hodinou ranní není za éry Andreje Babiše ničím novým. Při středečním příchodu si ale byli ministři vědomi toho, že jde tentokrát o mnohem více než o klasické pracovní jednání. Následující hodiny totiž napoví, jestli bude vůbec vláda dál existovat v současné sestavě.

"Nemyslím si, že současná situace ovlivní jednání vlády. Máme na programu řadu důležitých bodů, ale samozřejmě předpokládám, že proběhne jednání s panem předsedou Hamáčkem," řekl při příchodu na zasedání ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. Více nechtěl situaci komentovat.

Podobně se chovali i další ministři, včetně ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jany Maláčové. "Proběhne koaliční schůzka hnutí ANO a ČSSD a potom se my sociální demokraté rozhodneme, jak dál," uvedla. Na doplňující dotazy, jaký je její osobní názor, reagovala odpovědí, že musí spěchat na vládu. 

Jednání vlády probíhalo rychle, po dvou hodinách byl konec, nejzávažnějším rozhodnutím vlády bylo odmítnutí globálního paktu o migraci. Na tiskovou konferenci Babiš ani Hamáček nepřišli, pokračovali v jednání o budoucnosti vlády, místo nich se dostavil místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec a ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jana Maláčová.

Řešil bych to chlapsky, tvrdil Brabec na obhajobu Babiše

Oba členové vlády nejdříve řekli, že Babiš jim na vládě asi pět minut vysvětloval své stanovisko ke kauze Čapí hnízdo. Při otázkách novinářů Brabec a Maláčová Babiše hájili a kritizovali práci novinářů. Nelíbilo se jim, že reportéři Seznamu natáčeli Andreje Babiše mladšího skrytou kamerou.

"Kdyby to někdo udělal mému dítěti, tak to potom opravdu řeším nějak chlapsky. Protože toto je neuvěřitelné. Pro mě to bylo nekorektní. Představte si, že by šlo o vaše dítě," tvrdil emotivně Brabec.

Zmiňovaní reportéři už dříve upozorňovali, že Babiš mladší věděl o tom, že mluví s novináři. Navíc je ve veřejném zájmu vědět, co se kolem něj odehrává, protože řada skutečností působí podivně. Není například jasné, proč Babiš mladší pobývá v zahraničí, čímž se může vyhýbat vyšetřování v celé kauze, ve které je obviněný. Stejně tak není jasné, za jakých okolností byl vypracovaný posudek, podle kterého má psychické problémy. 

Premiér Babiš se ve středu mezi novináři zatím neukázal, jeho poslední slova k případu jsou tak z úterý. Jakoukoliv možnost, že by měla vláda padnout, nebo by měl skončit on sám, Babiš odmítá a jako vždy prohlašuje, že vše je komplot, který ho má přimět odejít z politiky. "Celá tato kampaň má za cíl vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení živé kauzy Čapí hnízdo, což využívají opoziční politici, kteří nemají jiný program, než Babiše," tvrdil předseda vlády. 

Slova jeho syna pro Seznam ale znějí velmi vážně.  Reportérům Seznamu na skrytou kameru mimo jiné řekl, že byl údajně unesen na Krym Petrem Protopopovem. "Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda," řekl Babiš junior.

Jeho otec však výpověď syna nepovažuje za věrohodnou s odkazem na to, že Babiš junior má psychické problémy a novináři mu prý dávali návodné otázky. Šéf vlády a ANO ale odmítá dlouhodobě nabídku novinářů Seznamu, aby jim poskytl rozhovor, kde by mohl na všechny nejasnosti reagovat.

Protopopov je přitom manželem psychiatričky Dity Protopopové, která napsala pro policii zprávu o zdravotním stavu mladšího Babiše a zároveň kandidovala za hnutí ANO na Praze 8. Po vypuknutí aféry rezignovala na svůj mandát a tvrdí, že se ničeho zlého ohledně Babiše nedopustila. Její manžel zároveň tvrdí, že na Krymu nikdy nebyl.

Hamáček si dosud vládu s Babišem pochvaloval

Babiš musí přesvědčit nejbližšího koaličního spojence, sociální demokraty, aby nebourali vládu, která získala důvěru teprve nedávno. Až letos v červenci, kdy ji s pomocí KSČM podpořilo 105 poslanců. Babiš proto od brzkého rána jedná s předsedou ČSSD a zároveň ministrem vnitra Janem Hamáčkem o dalším fungování vlády.

Pod velkým tlakem není jen Babiš, ale také Hamáček. Někteří členové na něj dlouhodobě tlačí, aby si sociální demokracie nezavdala s trestně stíhaným Babišem a neseděla s ním v jedné vládě. Jejich apel se po posledních událostech ještě zvýšil, což nemůže Hamáček jen tak přejít. Kromě toho cítí šéf ČSSD naléhání veřejnosti, která je stále více znepokojena táhnoucím se vyšetřováním celé kauzy.

 "Ve středu budeme požadovat jasnější a konkrétnější odpovědi. Nepředjímáme výsledek jednání, půjdeme tam s celou řadou otázek a budeme chtít slyšet odpovědi," řekl Hamáček v úterý odpoledne k sezení s Babišem.

V úterý večer, kdy jednali poslanci a senátoři ČSSD, stejně jako ve středu ráno se ještě Hamáček mezi novináři neukázal. Nicméně další osud vlády visí skutečně na vlásku. "Celou situaci vnímáme velmi vážně," upozorňoval Hamáček několikrát během úterý. Místopředseda ČSSD Martin Netolický po večerním jednání poslanců a senátorů prohlásil, že nevylučuje jakákoliv řešení vládní krize. 

Babiš může nadále počítat s prezidentem Zemanem

Z kuloárových informací je zřejmé, že sociální demokraté nejvíce ze všeho zvažují, že Babišovi navrhnou, aby do vyšetření kauzy Čapí hnízdo odešel z vlády. Rádi by, aby jinak vláda nadále pokračovala, protože se jim daří prosazovat některé volební priority strany. Hamáček věří, že právě prosazování programu by mohlo ČSSD přinést kýžené body u voličů, kterých má strana v posledních měsících hodně málo.

Naopak, v případě pádu vlády ztratí ČSSD možnost prosazovat svůj program a vystaví se riziku předčasných voleb, které můžou zhoršit už tak bídnou pozici strany u voličů. Obávají se také toho, co by udělal prezident Miloš Zeman, který by se dostal po pádu vlády ke slovu. 

Rozhodně ale nelze čekat, že by šel proti Babišovi, které mnohokrát podpořil, což učinil i tentokrát. "Jako člověk, který třicet let byl vystaven obdobné situaci, mohu pouze Andreji Babišovi doporučit, aby mu ty nervy neselhaly," sdělil Zeman TV Nova. Poslední vývoj kolem vyšetřování Čapího hnízda komentoval slovy, že mu to celé "připadá jako divoká konspirace".

Není ale vyloučeno, že Babišovi by spojenectví s prezidentem nemuselo stačit. Pokud by ztratil sociální demokraty, zůstali by mu už jenom komunisté, se kterými nemá v Poslanecké sněmovně většinu, takže by nemohl sestavit vládu s důvěrou a nemohl by ani prosadit žádné návrhy zákonů. Zvláště, když další potencionální spojenec, předseda SPD Tomio Okamura avizuje, že do vyšetření Čapího hnízda by neměl být Babiš ve vládě.

Za takové situace by se mohlo hnutí ANO domluvit, že by premiérem mohl být zřejmě místopředseda hnutí Richard Brabec, který ale nechtěl tuto možnost zatím nijak komentovat. 

Bartoš: Chceme jednání o vyslovení nedůvěry vládě, reakce Babiše byla očekávaná. Sledujte reakce opozičních politiků na kauzu Babiš ml. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy