Případů covidu je více, než se uvádí. Lidé nakažení podruhé se počítají zvlášť

Radek Dragoun Radek Dragoun
14. 1. 2022 17:00
Ve čtvrtek přibylo v Česku 11 675 potvrzených případů koronaviru. Všichni se nakazili poprvé. Kromě toho pozitivní test vyšel také dalším 1487 lidem, kteří už covid měli před více než 60 dny. Ty však ministerstvo zdravotnictví v souladu s mezinárodní metodikou do denního přírůstku případů nezapočítává. Očekává se přitom, že lidí, kteří se nakazí podruhé, bude i v dalších dnech přibývat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Když se každé ráno uvádí, kolik nových případů covidu přibylo za předcházející den, vždy jde o lidi, u kterých se nemoc potvrdila poprvé. Ústav zdravotnických informací a statistiky, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, vedle toho eviduje ještě pozitivní testy u lidí, kteří se už koronavirem nakazili někdy předtím. Označuje je jako "podezření na reinfekci".

"Jsou to pozitivní testy u osob, kde vzdálenost mezi původní infekcí a tou novou je více než 60 dní," vysvětluje ředitel ústavu Ladislav Dušek. Zatímco ještě v loňském září šlo o jednotky případů, takže šlo o zanedbatelný údaj, v posledních dnech toto číslo výrazně roste. Například ve středu ústav kromě 11 675 nových případů covidu registroval ještě 1487 podezření na reinfekci. Testy tak ve skutečnosti v tento den odhalily o 13 procent případů více, než se uvádí.

Ředitel Dušek vysvětluje, že jeho úřad se drží mezinárodní metodiky. Navíc obě čísla nelze podle něj jen prostým způsobem sečíst a uvádět tuto hodnotu jako počet případů nákazy koronavirem za daný den. Stále jde totiž pouze o podezření na reinfekce.

Jestli všechno jsou případy, kdy se člověk skutečně nakazil podruhé, zkoumá Státní zdravotní ústav. A rozlišuje, jestli jde o druhou infekci, nebo jestli stále nepřetrvává ta první. Dušek upozorňuje, že v některých případech - zvlášť u hospitalizovaných pacientů - může virus v těle přetrvávat i déle než dva měsíce.

Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu již před rokem vysvětloval, že PCR testy dokážou odhalit i části neživého viru, které mohou v těle zůstávat i určitou dobu po infekci. "U části lidí, kteří mají poruchu imunity, tam mohou zůstávat ještě o něco déle. Známe také případy, kdy někteří lidé byli hospitalizováni se středním průběhem nemoci a pozitivita u nich přetrvávala, protože se jejich tělo neumělo s daným virem poprat, přestože virus už v tuto dobu nebyl živý. V těle má už jenom zbytkovou RNA, kterou testy vzhledem ke své citlivosti mohou zachytit, ale dotyčný už není pro své okolí infekční," popisoval Kynčl.

Dušek: S omikronem opakovaných nákaz přibude

S rostoucím počtem podezření na reinfekce je ale patrné, že za ní stojí i lidé, kteří se skutečně koronavirem nakazili dvakrát. Státní zdravotní ústav reinfekci v listopadu potvrdil u 3465 lidí, do té doby se přitom za celou dobu epidemie, tedy za zhruba rok a půl, opakovaná nákaza prokazatelně objevila jen u 4691 lidí. Novější čísla zatím nejsou k dispozici. 

Ředitel Dušek předpokládá, že s příchodem omikronu, který umí lépe obcházet imunitu získanou očkováním i proděláním nemoci než jiné varianty koronaviru, bude počet opakovaných nákaz přibývat. "Očekával bych, že to bude růst a budou růst i skutečné reinfekce včetně závažnějších průběhů. Protože zejména lidé, kteří nejsou očkovaní a nemoc prodělali v dávné minulosti, třeba v roce 2020, mohou být omikronem poměrně snadno nakaženi," domnívá se.

Zatímco v minulosti podezření na reinfekci tvořily jen zlomek nových případů, v posledních dnech už odpovídají zhruba desetině. A tento podíl se může ještě zvětšovat. Dušek však tvrdí, že nezapočítávání reinfekcí do denního přírůstku případů nemůže zkreslit obrázek o vývoji epidemie. "V odhadech a predikcích pracujeme i s těmito daty. Pracujeme i s pravděpodobností toho, že se člověk nakazí znovu," vysvětluje.

Vzhledem k nárůstu podezření na reinfekce navíc Dušek slibuje, že jejich počet bude každý den zveřejňovat ministerstvo zdravotnictví ve svých pravidelných přehledech podobně jako počty nových případů. Dosud byly k nalezení pouze v otevřených datech.

Život v pandemii - strukturní virolog Evžen Bouřa o vlně varianty omikron | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy