Případ údajného udání židovky v Lidicích posoudí experti, oznámil Stehlík

ČTK ČTK
23. 6. 2020 15:14
Experti na historii mají nezávisle posoudit případ údajného udání v Lidicích několik dní před vyhlazením obce v roce 1942. Iniciátorem práce odborníků je ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Podle něj postupně ryze odborná argumentace přerostla v mediální a politickou kauzu.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Pořad Reportéři České televize loni informoval o případu, kdy matka jednoho z přeživších lidických dětí údajně udala četníkům svou židovskou podnájemnici Štěpánku Mikešovou.

Reportáž vycházela z bádání historika z Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla. Židovku Štěpánku Mikešovou v roce 1942 nacisté zavraždili v Osvětimi.

Stehlík již dříve novinářům řekl, že reportáž byla jednak nešťastně načasovaná na výročí lidické tragédie a navíc podle něj existovala stanoviska jiných historiků, kteří existenci dokumentu dokládajícího udání zpochybňovala.

Tehdejší ředitelka Památníku Lidice Lehmannová v reportáži hovořila. Někteří lidičtí pamětníci ji pak kritizovali.

Obvinění z toho, že by překrucovala fakta nebo nectila památku přeživších, Lehmannová odmítla, ale v lednu rezignovala. Později podala výpověď i část vedoucích a odborných pracovníků. Novým ředitelem památníku se stal vojenský historik Stehlík.

"Chci, aby se celý případ opět vrátil tam, kam patří, tedy na pole práce akademické a historické obce. Proto jsem se rozhodl bezodkladně oslovit odborná historická pracoviště v České republice i v zahraničí s žádostí o nominaci expertů do vědeckého týmu, který vše nezávisle posoudí," uvedl Stehlík. Dodal, že posudek vypracovaný experty, včetně všech shromážděných dobových dokumentů, Památník Lidice v plném rozsahu zveřejní.

Z příběhu Lidic vypadla jedna postava, která by byla problematická, protože by nezapadala do vytvořeného symbolu krásné a čisté obce, míní historik. | Video: Daniela Drtinová

Z pěti set obyvatel přežilo jen 160

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce v červnu 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června zastřelili 173 mužů, 16. června v Praze-Kobylisích dalších 26 obyvatel Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí.

Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V Památníku Lidice je od února deska, která Štěpánku Mikešovou připomíná.

Video: Lidice jsou přibíjeny na pranýř, přístup některých médií mě fascinoval, říká Stehlík

Je to fatální selhání, historik nemůže vzít kus papíru s razítkem a říkat, že je to pravda, říká nový šéf Památníku Lidice Eduard Stehlík. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy