Případ disidenta Pavla Wonky půjde znovu k soudu, jeho bratr žádá očištění jména

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2020 10:23
Okresní soud v Trutnově ve čtvrtek povolil obnovu řízení s disidentem Pavlem Wonkou, které se týkalo údajného neoprávněného vniknutí do bytu tchyně. Trutnovský soud jej za to v roce 1981 odsoudil. O obnovu řízení usiluje Jiří Wonka, který se roky snaží očistit bratrovo jméno. Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.
Pavel Wonka
Pavel Wonka | Foto: ČTK

"Jsem spokojen, očekával jsem to, je to ale pozdě, trvá to už velmi dlouho," řekl Jiří Wonka.

Podle předsedkyně senátu trutnovského soudu Veroniky Tomanové je pro obnovu řízení důvod, protože vyšly najevo nové skutečnosti. Letos v lednu okresní soud přitom rozhodl opačně, obnovu zamítl. Proti rozsudku tehdy podali stížnost Jiří Wonka i státní zástupce. Krajský soud v Hradci Králové pak dospěl k závěru, že okresní soud dovodil nesprávný právní závěr, že obnova řízení ve věci není možná a věc vrátil do Trutnova.

"S rozhodnutím soudu jsem spokojen, tímto rozhodnutím se dává průchod spravedlnosti, věc může nově spravedlivě posouzena. Další kroky budou ty, že soud bude muset rozhodnout o té původní obžalobě z roku 1981," řekl advokát bratrů Wonkových Lubomír Müller.

V roce 1981 byl Pavel Wonka trutnovským soudem odsouzen k pětadvacetiprocentním srážkám z platu po dobu pěti měsíců za nezákonné vniknutí do bytu tchyně, ke kterému mělo dojít 26. května 1980. Hájil se tím, že v bytě byl hlášen, zatímco jeho tchyně několik let ne.

Po letech právních bojů se Pavel Wonka domohl obnovy řízení, a tím se dostalo do fáze, kdy bylo zapotřebí znovu rozhodnout o podané obžalobě. Trutnovský soud pak v březnu 1988 kvůli neúčelnosti trestní stíhání zastavil, protože Wonka byl v roce 1987 odsouzen za závažnější čin, a to za pobuřování na 21 měsíců vězení a k ochrannému dohledu na tři roky. Jiřímu Wonkovi vadí, že trutnovský soud se v roce 1988 nezabýval vinou či nevinou v případu z roku 1980.

"A protože obžaloba nebyla tehdy věcně projednána, tak zůstala otevřená otázka, zda se Pavel Wonka 26. května 1980 dopustil trestného činu, či nikoli. Wonkův bratr Jiří proto požádal o nové projednání případu," řekl Müller.

Smrt ve vězení za nevyjasněných okolností

Wonka 26. dubna 1988 za dosud nevyjasněných okolností v pouhých 35 letech v královéhradecké věznici zemřel. Soudy na začátku 90. let Wonku rehabilitovaly v souvislosti s rozsudkem z roku 1987, který byl podkladem pro usnesení z roku 1988.

Novou skutečností je podle letošního usnesení krajského i trutnovského soudu zrušení rozsudku Městského soudu v Praze z roku 1987, který Wonku poslal do vězení. To podle soudů zakládá podklad k obnově řízení.

Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy.

Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, ale i zástupců osmi velvyslanectví západních zemí. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán.

Video: O vědomé spolupráci Wonky s StB nemůže být řeč, říká historik

Pavel Wonka nebyl registrován jako spolupracovník StB, a proto nemůžeme mluvit ani o tom, jestli vědomě spolupracoval. Režisérka Rudinská nemá žádný důkaz, že Wonka udával, říká historik Petr Blažek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy