Praha - Humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž navrhuje vládě, aby Česko v současné uprchlické krizi přijalo 50 válečných sirotků ze Sýrie. Měli by být ubytováni v nějakém nově zrekonstruovaném objektu společně se syrskými matkami s malými dětmi. Na dnešní tiskové konferenci to řekla prezidentka této organizace Taťjana Horáková.
Zástupci Mezinárodního dětského kříže o této myšlence jednali s ministerstvem vnitra. Postoj tohoto úřadu i vlády je podle Horákové vstřícný. "Ministerstvo vnitra slyší na to, že se bude nabízet pomoc dětem. Budeme na tom pracovat dál, abychom je sem dostali," uvedla.
Mezinárodní dětský kříž, jehož pracovníci od roku 1992 poskytují lékařskou pomoc zejména dětem v oblastech válečných konfliktů, se nyní zabývá především situací syrských uprchlíků. Řešil ji mimo jiné na své červnové mimořádné konferenci.
V souvislosti s uprchlickou krizí prezidentka této mezinárodní organizace zdůraznila, že se nyní řeší následky, nikoliv příčiny. Světové mocnosti prý neměly nechat válku v Sýrii narůst do současných "obludných rozměrů". Aktuálně je podle ní nejhorší, že se do Sýrie stále dodávají zbraně.
Ochrana hranic Schengenu je nutná
Horáková je přesvědčena, že je nutné začít chránit hranice schengenského prostoru. "Pokud někdo tvrdí, že to není třeba, tak se mýlí," poznamenala. Lidé, kteří ze Sýrie prchají čistě kvůli strachu z války, podle ní zastavují v blízkých bezpečných zemích, jako jsou Turecko nebo Jordánsko.
Mezinárodní dětský kříž nesouhlasí s přerozdělováním uprchlíků podle kvót, protože není možné nutit někoho bydlet, kde nechce. Za šťastné nepovažuje ani ubytování v rodinách českých občanů.
"Navrhovali bychom například z rekonstruovaných kasáren vytvořit bytovky pro několik uprchlických rodin, kde by měli samosprávu a starali by se sami o sebe," uvedla Horáková.
Mezinárodní dětský kříž dlouho fungoval pod názvem Helios, současný název má od loňského roku. Humanitární organizace sídlí v Česku a má 29 národních poboček v různých zemích.
Například v Sýrii loni její lékaři ošetřili za necelé tři měsíce 4000 raněných, zejména dětí. Za více než dvacet let činnosti zemřelo 24 lékařů, osm zdravotníků a 13 spolupracovníků této humanitární organizace.