Martina Felgrová, mentorka a koordinátorka zdravotnické praxe ve Fakultní nemocnici Hradec Králové
Martina Felgrová poznala covidovou pandemii ze tří různých úhlů pohledu. V posledním roce pracovala ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na lůžkovém oddělení i na jednotce intenzivní péče, jako mentorka a koordinátorka lékařské praxe spolupracovala také s vyšším managementem nemocnice.
Na otázku, která z pozic pro ni byla nejsložitější, odpovídá jasně. Na JIP se v lednu přihlásila dobrovolně, aby pomohla sestrám, a byla vítanou posilou - mohla zužitkovat zkušenosti, které nabyla během práce v Saúdské Arábii. Tam pracovala mezi lety 2016 a 2019, tedy jen těsně po tamní epidemii koronaviru MERS. Velmi dobře se tak seznámila s nošením ochranného obleku a naučila se pracovat v prostředí, ve kterém může být každý pacient infekční. "A vůbec mě nenapadlo, že když se po třech letech vrátím do Česka, tak budu muset čelit další pandemii," vzpomíná.
I přes veškeré zahraniční zkušenosti ale vzpomíná na služby na covidové JIP jako na mimořádně náročné období. A to nejen kvůli vyčerpávající péči o pacienty. "Můj tatínek byl hospitalizován v náchodské nemocnici s koronavirem, a když jsem nastoupila na službu, tak mi přišla zpráva, že zemřel. Cítila jsem neuvěřitelnou bezmoc, že s tím nemůžu nic udělat," popisuje těžké chvíle Martina Felgrová.
Cenné zkušenosti z měsíců na covidovém oddělení nyní předává dál. Jako mentorka se stará o výchovu mladých sester a zdravotníků z Česka i ze zahraničí. "Dalo mi to obrovský vhled do toho, jak vést začínající studenty, které zkušenosti jim z praxe předat, co je opravdu důležité," říká.