Mladé mediky nasadili do první linie. Místo studia riskují zdraví
Měli studovat, připravovat se na zkoušky či státnice na lékařské fakultě. Místo toho nastoupili do první linie v boji s koronavirem - buď jako dobrovolníci, nebo na základě povolávacího rozkazu od hejtmana svého kraje. Medici z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pomáhali například na jednom z nejexponovanějších pracovišť - oddělení urgentní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí. Zde končí "covidoví" pacienti v nejvážnějším stavu.
Studenti medicíny zde zastávají podpůrné činnosti, aby uvolnili ruce zdravotním sestrám, které díky tomu mohou vykonávat vysoce odborné specializované činnosti. Studenti doplňují zdravotnický materiál, obstarávají přesun infuzních roztoků, pomáhají sestrám při manipulaci s pacienty a při provádění hygieny, pravidelně čistí nábytek a vybavení pokoje.
Podívejte se, jak medici pomáhají na "covidové jipce"
Desetihodinová šichta v odběrové sanitce
Další medici zase pomáhali pražské záchranné službě s odběry vzorků k testům na koronavirus u pacientů, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli dostavit na odběrové pracoviště.
V odběrové sanitce si dva medici každý den kromě nedělí odslouží desetihodinovou směnu. Jeden odebírá vzorky, druhý dělá administrativu, koordinuje trasu a obvolává pacienty. Druhý den si role vymění.
"Jeden vůz řídí zaměstnanec pražské záchranné služby, druhý člen městské policie. Jedná se tak o spolupráci mezi námi, městskou policií a lékařskými fakultami," popisuje mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. A připomíná i "neviditelné mediky", kteří pomáhají jako dispečeři na zvláštním operačním středisku tísňové linky 155.
Podívejte se, jak vypadá jeden den v odběrové sanitce