Obrazem: Studují medicínu. Deset hodin denně kromě neděle jezdí v odběrové sanitce

Jonáš Paleček a Jan Ohnisko slouží při studiu medicíny dlouhé směny v odběrové sanitce.
Honza je koordinátor, domlouvá výjezdy se zdravotnickým operačním střediskem.
Jonáš pak v ochranném obleku vstupuje do domácností potenciálně nemocných a provádí odběry.
Pražská záchranná služba má dvě taková vozidla, která na podněty hygienické stanice vysílá za lidmi, kteří se nemohou sami dostavit na odběrná místa.
Koordinátor dá z předvyplněné obálky kolegovi testovací sadu, s tou už do bytu vstupuje jen on. V ochranném obleku.
Foto: Univerzita Karlova/Vladimír Šigut
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 26. 10. 2020 22:14
Studenti medicíny na Univerzitě Karlově jsou podobně jako již na jaře opět v akci v boji proti nemoci covid-19. Vidět jsou nejen v nemocnicích, ale přímo v terénu. Podívejte se na desetihodinovou směnu v odběrové sanitce pražské záchranky, v níž jezdí dva studenti třetího a šestého ročníku 1. lékařské fakulty UK v Praze.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy