Obrazem: Studují medicínu. Deset hodin denně kromě neděle jezdí v odběrové sanitce

Jonáš Paleček a Jan Ohnisko slouží při studiu medicíny dlouhé směny v odběrové sanitce.
Honza je koordinátor, domlouvá výjezdy se zdravotnickým operačním střediskem.
Jonáš pak v ochranném obleku vstupuje do domácností potenciálně nemocných a provádí odběry.
Pražská záchranná služba má dvě taková vozidla, která na podněty hygienické stanice vysílá za lidmi, kteří se nemohou sami dostavit na odběrná místa.
Koordinátor dá z předvyplněné obálky kolegovi testovací sadu, s tou už do bytu vstupuje jen on. V ochranném obleku.
Foto: Univerzita Karlova/Vladimír Šigut
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 26. 10. 2020 22:14
Studenti medicíny na Univerzitě Karlově jsou podobně jako již na jaře opět v akci v boji proti nemoci covid-19. Vidět jsou nejen v nemocnicích, ale přímo v terénu. Podívejte se na desetihodinovou směnu v odběrové sanitce pražské záchranky, v níž jezdí dva studenti třetího a šestého ročníku 1. lékařské fakulty UK v Praze.
 

Právě se děje

před 20 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy