Při kritice vlády smí novináři přehánět, řekl soud

Tomáš Fránek
16. 10. 2007 8:19
Soudci řešili, jak vyvážená byla reportáž Novy

Brno - Televize Nova uspěla v soudním sporu s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ta udělila stanici 50 tisíc pokuty za reportáž, která pod názvem Vládní tunel mapovala prodej státního podílu v asistenční službě Autoklub Bohemia Assistance.

Nova se pokutě bránila a Nejvyšší správní soud jí dal nyní zapravdu. Vrátil spor k novému projednání u Městského soudu v Praze a verdikt odůvodnil tím, že politici musí počítat s přísnější dohledem a kritikou než soukromé osoby.

"Politici se svou činností sami automaticky vystavují podrobnějšímu zkoumání ze strany veřejnosti a tím i veškerých médií," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením předsedkyně Dagmar Nygrínové.

Svoboda projevu podle soudu zahrnuje i možnost určité míry přehánění či nadsázky.

Rada: Bylo to neobjektivní

Reportáž v pořadu na Vlastní oči s názvem Vládní tunel se týkala prodeje státního podílu v asistenční službě Autoklub Bohemia Assistance konkurenčnímu ÚAMK.

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání reportáž nebyla objektivní, vláda v ní byla od začátku označena jako jasný viník, negativní bylo i vyznění upoutávky na reportáž.

Nova se ale u soudu bránila, že prostor v reportáži dostaly všechny strany sporu a zazněla i stanoviska dalších odborníků.

"Od reportáží, pokud nejsou reportážemi zpravodajskými, není možné očekávat, že každé tvrzení bude bezpodmínečně podložena protitvrzením," uvedli zástupci Novy v žalobě.

Neobjektivní a zaujatí

Podle Městského soudu je možné z reportáže dovodit neobjektivní a zaujatý postoj redakce, soud potvrdil rozhodnutí rady.

Nejvyšší správní soud, kam Nova poslala stížnost, rozhodnutí pražských soudců zrušil a nařídil jim nové projednání případu.

Podle Nejvyššího správního soudu totiž vůbec není jasné, zda se Nova kritikou počínání vlády dopustila porušení zákona a měla dostat pokutu.

Pražský soud tak musí znovu zvážit, jestli nedošlo rozhodnutím o pokutě k zásahu do ústavně zaručené svobody projevu a do nezávislosti obsahu vysílání Novy.

Podle Nejvyššího správního soudu mají média v demokratické společnosti klíčovou úlohu, lidé si musí na základě informací udělat objektivní názor.

"Na tom nemůže nic změnit ani to, pokud jsou informace podávány kritickým způsobem, pokud v reportáži je všem zúčastněným stranám dána možnost vyjádřit se. Podstatné je zejména to, aby v reportáži nezazněly informace lživé," uvedli soudci. 

 

Právě se děje

Další zprávy