Kalousek: Hrad se zavřel kvůli Zemanově ješitnosti. V akci Čína jsme nechybovali, brání se policie

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
Aktualizováno 21. 4. 2016 13:09
Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi řešila postup policie při návštěvě čínského prezidenta. Večer před jednáním dostali poslanci od ministerstva vnitra zprávu o policejním postupu - píše se v ní, že policie při zásazích nepochybila.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie při návštěvě čínského prezidenta postupovala bez výraznějších pochybení, napsalo ministerstvo vnitra poslancům. 

Ministr vnitra Milan Chovanec na půdě Sněmovny zopakoval, že policie zvládla návštěvu dobře. "Já budu ty lidi bránit. Policisté mají rodiny a děti. Policie potřebuje určité psychoklima, aby státu sloužila, takže jim tady teď znovu poděkuji. Jsou to moderní policisté demokratického státu," řekl Chovanec.

Zprávu Chovancova úřadu zákonodárci obdrželi večer před mimořádnou čtvrteční schůzí Sněmovny, která měla postup policie řešit. K větší diskusi o ní ale nakonec nedošlo - pro program schůze hlasovali pouze poslanci ODS, TOP 09 a vládní KDU-ČSL. Sociální demokraté, hnutí ANO a komunisté projednání tématu zamítli.

Opozice: Odpovědi jsme nedostali

Ministr ve zprávě pro poslance detailně vysvětluje například dva zákroky policistů na pražské FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám. "Poprvé se jednalo o prověření osob na balkony pro účely vyloučení bezpečnostního rizika. Druhá návštěva byla výsledkem přílišné horlivosti a chybné komunikace," zopakoval ministr dřívější argumenty s tím, že vede kárné řízení se dvěma veliteli, kteří druhou návštěvu nařídili.

Podle šéfa ODS Petra Fialy však jde o slabé argumenty. "Nelze to smést ze stolu řečmi o horlivosti. Potřebujeme vědět, zda nešlo o nějakou objednávku," řekl Fiala na úvod mimořádné schůze. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ve zprávě chybí odpovědi i na další důležité otázky.

A to například na to, proč policie nepustila na Hradčanské náměstí demonstraci, které se Kalousek účastnil. Demonstrace přitom byla řádně nahlášená a v inkriminovanou dobu už čínský prezident na Hradě několik hodin nebyl. Podle Chovance o uzavření rozhodl magistrát hlavního města na žádost policie.

"Ta nejdůležitější opatření je nutné provádět průběžně bez ohledu na to, zda je určená osoba bezprostředně přítomna," píše se ve zprávě. Kromě toho prý policisté neochraňovali jen samotného čínského prezidenta, ale další čtyři členy čínské delegace a některé další Čechy. O koho se jednalo, ale zpráva neuvádí.

Miroslav Kalousek však s vysvětlením spokojen nebyl - ministerstvo podle něj vůbec nevysvětluje, jaké riziko hrozilo. "Hradčanské náměstí nebylo zavřeno pro relevantní bezpečnostní riziko, ale z ješitnosti a pocitu nadřazenosti prezidenta republiky," řekl Kalousek.

Odstranili jsme dvě vlajky Tibetu

Policisté podle zprávy ministerstva prověřili 30 míst, kde kontrolovali předměty představující bezpečnostní riziko. Šlo o letáky, tabule a papíry a zdaleka se prý nejednalo jen o tibetské vlajky. "Policie ČR odstraňovala vlajky Tibetu ve dvou případech," píše se ve zprávě. Svědectví lidí ale hovoří o tom, že čínské vlajky umístěné podobným způsobem policii nevadily.

Vnitro se dále obhajuje tím, že podobná opatření přijala například při návštěvě Baracka Obamy v roce 2009 nebo při zasedání Mezinárodního měnového fóra v roce 2000. Právě při zmiňované návštěvě amerického prezidenta však Obama vystoupil před davem diváků právě na Hradčanském náměstí. Přísnější opatření podle Chovance souvisí se současnou bezpečnostní situací v Evropě.

Ministr přesto přiznává, že některé policejní postupy nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. “Podle dostupných informací byla či bude podána zásahová žaloba na postup policie při shromáždění na Hradčanském náměstí,” uvádí se dále ve zprávě.

Chovanec poslance vyzval, aby byli zdrženliví, než se vše vyšetří. "Já bych vaši žádost pochopil, kdybyste uplatňoval stejný metr i na vyznamenání," oponoval mu Kalousek a připomněl, že po návštěvě čínského prezidenta má být povýšen šéf policie Tomáš Tuhý a jeden z policejních ředitelů Jiří Komorous. Podle Chovance neexistuje náznak, že by tito dva povýšení policisté při zásahu pochybili.

Na tiskové konferenci ODS před mimořádnou schůzí se objevil bývalý policejní prezident Martin Červíček, který přístup policie částečně kritizoval. "Měla dopředu vědět, že se v ulicích objeví vítači čínského prezidenta, potom by na ně byla policie připravena a nepřijížděla by za pět minut dvanáct," řekl Červíček, který kandiduje za ODS v krajských volbách.

Podle předsedy ODS Fialy není záměrem opozice dělat z celé věci politikum. "Pokud se to nevyjasní, řada lidí bude mít pochybnosti, jestli policie postupovala v souladu se všemi pravidly a jestli tam nebylo politické zadání, které měla policie dostat," uvedl Fiala.

 

Právě se děje

Další zprávy