Šéf policie: Při návštěvě čínského prezidenta selhali jen velitelé na FAMU. Jinak bylo vše v pořádku

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
Aktualizováno 14. 4. 2016 16:31
Policie při bezpečnostních opatřeních během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze chybovala pouze při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Jiné chyby interní šetření policie neodhalilo. Michaela Hybnerová z policejního odboru, který se kontrolou zabýval, řekla, že policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Zbývajících 24 podali nepřímí účastníci na základě informací médií. Policejní prezident Tomáš Tuhý vyčíslil náklady na bezpečnostní opatření na zhruba 16 milionů korun.
První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý.
První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý i jeho první náměstek Martin Vondrášek odmítli, že by během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga jejich podřízení jednali v ulicích Prahy na politickou objednávku. A že by policisté v ulicích měli z prezidia pokyn, aby nutili lidi zakrývat tibetské vlajky nebo je sundavat z oken. Anebo aby chránili čínské vítače a naopak aby české odpůrce komunistického režimu v asijské zemi šikanovali.

"Neexistoval žádný pokyn, abychom někomu v ulicích stranili," řekl náměstek Vondrášek. Dodal, že chybovali pouze dva velitelé, kteří nařídili jeden z nejspornějších zákroků - návštěvu na FAMU právě kvůli tibetským vlajkám.

Jeden z chybujících policistů pracuje na prvním pražském obvodu a druhý je podle dřívějšího zjištění Aktuálně.cz členem policejní ochranky prezidenta Miloše Zemana. Tuto informaci na tiskové konferenci potvrdil i policejní prezident. "Je s nimi vedeno kázeňské řízení, protože neposlechli pokyny z mé instruktáže," dodal Vondrášek.

Aby svá slova dokázal, pustil novinářům na čtvrteční tiskové konferenci dvouminutový videozáznam, na němž několik dní před příletem čínského prezidenta promlouvá k více než stovce velitelů a upozorňuje je, aby dohlíželi na pořádek v ulicích Prahy a současně zachovali svobodu projevu. Vondrášek na videu říká, že by byl rád, aby se jakýkoliv policista v rámci horlivosti nedopustil přehmatu. Například aby zbytečně nenařizoval zabavování tibetských vlajek.

Akce na FAMU podle něj bylo selhání velitelů, za které už se Tuhý tento týden omluvil děkanovi Pavlu Jechovi.

Policejní sebereflexi ocenil premiér. "Jsem rád, že policie otevřeně přiznala chybu při postupu kvůli tibetským vlajkám na FAMU, a doufám, že už se nic takového nebude opakovat," uvedl na Twitteru Bohuslav Sobotka.

Jiné chyby policistů vyšetřovatelé neodhalili, uvedla Michaela Hybnerová z policejního odboru, který se kontrolou zabýval. Policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Zbývajících 24 podali nepřímí účastníci na základě informací médií.

Podle náměstka Vondráška policie vyšetřuje po "akci Čína" jediný trestný čin: krádež tibetské vlajky, jíž se měl dopustit pročínský aktivista.

Vše bylo v pořádku. Kromě FAMU

Důstojníci své postupy hájí. K porušení předpisů podle nich nedošlo ani na Hradčanském náměstí, kam těžkooděnci nepustili účastníky ohlášené demonstrace proti čínské lidskoprávní politice a zdůvodnili to ochranou státníků. Policejní prezident Tuhý řekl, že jeho lidé postupovali správně. Mimo jiné proto, že svolavatelé demonstrace - exministr Martin Bursík a jeho žena Kateřina - ještě před samotnou akcí ohlásili magistrátu i policii úplně jiné místo konání, v nedalekém parku.

Jeden z organizátorů akce Tomáš Pikola však tvrdí, že informace policie jsou zavádějící: "Akci jsme museli přesunout, protože nám ráno volali z policie, že je Hradčanské náměstí uzavřené."

Tuhý však tvrdí, že na Hradčanském náměstí policie postupovala stejně jako při dřívějších návštěvách důležitých státníků - ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo amerického prezidenta Baracka Obamy. I tehdy ho uzavřela.

V pořádku údajně byly i zásahy v okolí hotelu Hilton, kde čínská delegace bydlela a kde policisté chtěli po lidech, aby z oken bytů a kanceláří sundali tibetské vlajky. Argumentovali tím, že odstřelovači nevidí, kdo by se mohl v okně skrývat.

"Všechny symboly nám byly, promiňte mi ten výraz, ukradené. Šlo pouze o možná bezpečnostní rizika, na která upozorňovali ostřelovači. Kolem Hiltonu jsme sundavali i fotku čínského prezidenta nebo čínskou vlajku. Udržet nervy na uzdě nebylo někdy jednoduché," řekl Vondrášek.

Pochvaly od prezidenta i ministra

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) policie si s akcí poradila dobře. "Trvám na tom, že policie náročnou akci zvládla. Jednotlivé excesy jsou řešeny a případní viníci ponesou zodpovědnost," napsal ministr na svém twitterovém účtu.

Pochvalu si policie vysloužila i od prezidenta Miloše Zemana, který Chovance, Tuhého a další desítky policejních důstojníků pozval v úterý na Hrad a osobně jim poděkoval. Řekl přitom, že "je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila."

"Musíme si vážit těch, kdo mají odvahu, a musíme si uvědomit, proti komu policie stojí. To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor," řekl Zeman.

Policejní prezident Tuhý vyčíslil náklady na bezpečnostní opatření na zhruba 16 milionů korun. Nasazeno bylo každý den kolem tisícovky policistů. Tuhý přirovnal náklady k návštěvě papeže Benedikta XVI. v roce 2009, kdy policie vynaložila na bezpečnostní opatření okolo patnácti milionů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 52 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy