Den po kritice od ministra přišla akce. Na FAMU se znovu objevila policie a chtěla záběry z kamer

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
6. 4. 2016 17:59
Po úterní zatím největší kritice policejního prezidia za posledních deset let začala policie jednat. V úterý přišli policisté na filmovou vysokou školu a začali vyšetřovat případ z minulého týdne, kdy školu navštívili kriminalisté v civilu a ptali se na to, kdo vyvěsil na škole tibetské vlajky. Jako důvod tehdy uvedli, že vadí Číňanům, kteří v České republice vítali svého prezidenta Si Ťin-pchinga.
Tibetská vlajka na FAMU.
Tibetská vlajka na FAMU. | Foto: Kristýna Bartošová

Praha - Den po největší kritice policie od zásahu na Czechteku v roce 2005, která v úterý zazněla z úst ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), začali policisté jednat.

Ve středu přišli na filmovou vysokou školu nedaleko Národního divadla v centru Prahy a začali důkladně vyšetřovat návštěvu dvou policistů v civilu z minulého týdne. Ti přišli do školy během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga České republiky kvůli tibetským vlajkám, které škola vyvěsila. Jako důvod uvedli, že vlajky vadí Číňanům.

Kvapné, ale důkladné vyšetřování

"Dnes přišli policisté a začali ten případ důkladně zkoumat," řekl Aktuálně.cz děkan FAMU Pavel Jech, který také dodal, že si vyžádali i kamerové záběry, na nichž je návštěva kriminalistů v civilu zachycena. "Sdělili nám, že je to příkaz úplně shora policie," vysvětlil děkan, který s klidem očekává objasnění případu.

Návštěvu policie na vysoké škole kvůli tibetským vlajkám z minulého týdne kritizovali opoziční i koaliční politici.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v úterý řekl, že obdivuje přístup vedení školy. "To, jak ta škola reagovala, je naprosto obdivuhodné. Jak pokojně vyvěsila vlajku, žádá pokojné vysvětlení," řekl Stropnický, který věří, že se vše vyjasní.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je nepřijatelné, aby policie na akademické půdě řešila vyvěšení tibetské vlajky. "Policie má chránit naši bezpečnost a svobodu. Není to agentura prosazující čínské zájmy," řekl už minulý týden Fiala.

Policejní prezident má týden na vysvětlení

V úterý řekl ministr vnitra Milan Chovanec, že dal policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému týden na objasnění hned dvou sporných případů, které se v poslední době staly.

"Někdo za to nese zodpovědnost. A takový člověk musí být připravený nést postih, třeba i snížení platu," řekl Chovanec.

Kromě tibetských vlajek na FAMU musí policejní prezident přijít i s vysvětlením, proč si policie přizvala na podání vysvětlení občany v Bochově na Karlovarsku, kteří na začátku března s transparenty protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi.

Rychlým vyšetřováním se má vysvětlit i to, kdo dal rozkaz zasahovat proti tibetským vlajkám a dalším symbolům, které se nelíbí čínské komunistické diktatuře.

Na objasnění čekají kromě těch, které zmínil Chovanec, i další sporné případy. Podobně policistům vadily tibetské vlajky v kancelářích poblíž hotelu Hilton. Policisté zaměstnance kanceláří vyzvali, aby vlajku sundali. Vysvětlili to tím, že vadí odstřelovačům, kteří nevidí, co se za vlajkou skrývá.

Dalším případem je třeba i zadržení novináře-fotografa, kterého s tibetskou vlajkou na zádech napadli v Praze Číňané. Jako důvod zadržení tehdy policisté uvedli, že jej tím chránili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy