Nejdůvěryhodnější pro občany zůstávají starostové a obecní zastupitelstva. Vyplývá to z ve středu zveřejněných výsledků průzkumu, který od poloviny května do poloviny července provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.
Důvěru ve starosty vyjádřilo ve sledovaném období 62 procent dotázaných a 61 procent podpořilo obecní zastupitelstva. O něco nižší důvěru získali hejtmani a krajská zastupitelstva, jimž věří dvě pětiny veřejnosti. Hejtmani a starostové si proti jarnímu průzkumu pohoršili minimálně, o procentní bod. Vedle toho důvěra v krajská i obecní zastupitelstva se snížila o šest, respektive čtyři body.
Na úrovni výběrové chyby se podle Centra pro výzkum veřejného mínění změnila proti jaru také důvěra v Senát, pohoršil si o bod na 32 procent. Podpora sněmovny klesla o čtyři body a vlády o sedm bodů.
"Podrobnější analýza ukázala, že u všech zkoumaných institucí důvěra k nim vykazuje významnou pozitivní korelaci se spokojeností s politickou situací, s hodnocením ekonomické situace v Česku a spokojeností s vlastním životem," uvedli autoři průzkumu. Doplnili, že u prezidenta je ale tato souvztažnost slabá.
Spokojenost lidí s politickou situací v zemi proti jaru klesla o sedm bodů na 14 procent, zatímco nespokojenost se zvýšila o 12 bodů na 63 procent. Ani spokojených, ani nespokojených s politickou situací bylo v době od května do července 21 procent dotázaných. O pět bodů méně než na jaře.
"Hodnocení politické situace se tak dostalo na nejhorší úroveň od května 2017, kdy se do hodnocení promítala eskalující vládní krize tehdejší koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky, i když v červnu 2021 byl zaznamenán v podstatě srovnatelný výsledek," konstatovali autoři průzkumu. V dlouhodobém srovnání podle nich ale zůstává spokojenost s politickou situací výrazně vyšší, než byla v letech 2012 a 2013.