Prezident navrhne Senátu na post ústavního soudce profesora teorie práva Jana Wintra

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2023 17:23
Dalším kandidátem na ústavního soudce je Jan Wintr, profesor z katedry teorie práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Prezident už Senátu navrhl za ústavní soudce dva jiné právníky - bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. Kandidáty nyní hledá tři, protože 3. května vyprší mandát třem stávajícím soudcům.
Jan Wintr.
Jan Wintr. | Foto: Jakub Plíhal

"Na profesoru Wintrovi oceňuji jeho expertní zkušenosti a výborné renomé napříč odbornou komunitou. Důležitým faktorem je jeho téměř dvacetiletá zkušenost z akademické sféry, která naplňuje mou představu o profesně různorodém složení Ústavního soudu," vzkázal Pavel.

Prezident potvrdil, že Wintra navrhne Senátu, sdělila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Doplnila, že prezident o schůzce s Wintrem předem informoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Senát dává se jmenováním soudců Ústavního soudu souhlas.

"Prošel jsem před několika dny slyšením u výběrové komise a bylo mi včera (ve středu) oznámeno, že jsem jeden ze zvažovaných kandidátů, a byl jsem pozván na schůzku s prezidentem republiky," potvrdil Wintr ve čtvrtek České televizi po schůzce s prezidentem Pavlem. Dodal, že rozhovor trval zhruba tři čtvrtě hodiny. "Bavili jsme se o tom, co bych mohl Ústavnímu soudu přinést, co jsou témata, která může Ústavní soud případně řešit," řekl.

Čtyřiačtyřicetiletý Wintr vystudoval souběžně s právnickou fakultou také historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Z práva i z politologie má doktorský titul. V roce 2019 se stal tajemníkem stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR. Je také členem Legislativní rady vlády či Výboru pro práva LGBTI+ lidí Rady vlády pro lidská práva.

Wintr působí rovněž v rozkladové komisi Českého statistického úřadu či v Etické komisi Českého rozhlasu. V letech 2012 až 2017 byl i členem Rady ČTK, které v letech 2014 až 2015 předsedal. Je autorem několika knih, ve kterých se věnuje české parlamentní kultuře nebo principům českého ústavního práva. Ve svém životopisu uvádí ve výčtu získaných ocenění, že v loňském roce dostal jednak Cenu Právnické fakulty Univerzity Karlovy pro nejlepšího vyučujícího, jednak Zlatou malinu prezidenta republiky pro nejhoršího právníka.

Prezident už Senátu navrhl za ústavní soudce dva jiné právníky - bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. Kandidáty nyní hledá tři, protože 3. května vyprší mandát třem stávajícím ústavním soudcům.

Letos končí mandát sedmi soudcům, z toho nejdříve Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi. Pavel slíbil předložit Senátu jména prvních kandidátů co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května. Se Zemanovou a Baxou jednal Pavel minulý týden, doporučil mu je jeho konzultační panel. Žádost o souhlas s jejich jmenováním odeslal Pavel Senátu ve středu. Očekává se, že horní parlamentní komora oba adepty schválí.

K výběru Baxy a Zemanové Pavel uvedl, že zvolil osobnosti s nezpochybnitelnou zkušeností, protože výběr prvních kandidátů na soudce Ústavního soudu je časově naléhavý. V dopise Vystrčilovi napsal, že oba vybraní právníci jsou významnými a všeobecně uznávanými autoritami jak v justici, tak i ze strany veřejnosti. Jejich jmenování podle něj bude nesporným přínosem pro kvalifikované rozhodování Ústavního soudu.

Třiašedesátiletý Baxa soudí u Nejvyššího správního soudu, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u Nejvyššího správního soudu. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu. Místo po Pavlu Rychetském se uvolní v srpnu.

 

Právě se děje

Další zprávy