Prezident Klaus jde s platem dolů, ředitel ČT bere víc

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Jan Němec (redaktor) Veronika Lehovcová Suchá, Martina Machová, Jan Němec (redaktor)
27. 12. 2010 14:00
Tvrdé vládní úspory připraví prezidenta o desetitisíce, Janeček přijde jen o tisícikoruny
Ředitel ČT Jiří Janeček může slavit
Ředitel ČT Jiří Janeček může slavit | Foto: Jiří Herman ml.

Praha - Výše platu generálního ředitele Jiřího Janečka mnohé pohoršuje, od ledna však bude jeho příjem mít nový superlativ - překoná totiž plat prezidenta.

Stane se tak díky dvěma věcem. Za prvé má Janeček ve smlouvě nárok na obří odměny, které mu Rada České televize za určitých splněných podmínek vyplácí, a druhá příčina tkví v tom, že od Nového roku bude kvůli úsporám v rozpočtu plat prezidenta nejen snížen, ale i zdaněn.

Na výplatní pásce ředitele České televize tak bude i po pětiprocentním snížení platu asi 225 tisíc korun hrubého (157 tisíc je základní plat, zbytek tvoří odměny od Rady České televize, která až na jedinou výjimku Janečkovi vždy odměnu přiklepla).

Naopak Václav Klaus bude ze všech politiků i státních zaměstnanců šetřit nejvíce. Plat mu klesne o pět procent a hrubého si tak vydělá asi 186 tisíc. Nově ale bude muset svůj plat danit, od čehož byl dřív osvobozen.

Prezident republiky má k dispozici ještě náhrady na státní reprezentaci ve výši přibližně 190 tisíc korun měsíčně, i ty se ale od roku 2011 začnou danit. Klaus tak celkem přijde měsíčně o více než šedesát tisíc korun.

Platové základy pro rok 2011

Funkce Plat politici 51731 soudci 54005 řadový poslanec 55900 místopředseda komory 106600 1. místopředseda 112300 předseda 150100 ministr 106600 vicepremiér 128900 premiér 150100 prezident 186300 soudce ÚS 111300 místopředseda ÚS 134500 předseda ÚS 156700 člen NKÚ 78700 viceprezident 106600 prezident 129400 soudce okr. s. s praxí 6-9 let 61600 soudce kraj. soudu (6-9 let) 68100 soudce vrch. soudu (6-9 let) 71900

Šetření pocítí i bývalý prezident Václav Havel. Z jeho padesátitisícové renty mu daně ukrojí patnáct tisíc korun.

Prezident Václav Klaus razantní šetření, které mu vláda naordinovala nijak nekomentoval.

Ani na schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem prý na téma "nepadlo ani půl slova".

Janečka porážejí jen guvernéři a Füle

Poté, co v příjmech generální ředitel veřejnoprávní televize přeskočil i prezidenta republiky, jsou jedinými státními zaměstnanci, kteří Janečka překonají, bankéři České národní banky nebo český eurokomisař Štefan Füle.

Naopak Janeček "strčí do kapsy" poslance, ústavní soudce i ministry. (Přehled platů v Infoboxu.)

Odměny, které tvoří významnou část Janečkova platu, ředitel televize dosud většinou spolehlivě bere.

I když v listopadu mu Rada České televize poprvé odmítla čtvrtletní odměny ve výši 40 tisíc korun vyplatit.

Janeček si ale fakticky nepohoršil, protože o několik  měsíců dříve dostal obří roční bonus 705 tisíc korun, který se ve srovnání s rokem 2009 zvedl o padesát tisíc korun. Co se týče odměn je tak Janeček i přes políček od radních 10 tisíc v plusu.

Pro srovnání: celkové roční odměny ředitele Českého rozhlasu jsou tři sta tisíc korun. Výši jeho platu ale rozhlas nezveřejňuje.

Janeček vrací úder: Honoráře umělců dám na internet 

Mnohasettisícové prémie Jiřího Janečka kritizovala před časem i skupina umělců podepsaných pod dopisem za změnu poměrů v ČT, který dostali předsedové parlamentních stran.

"Považujeme za nemorální, když občané všech sociálních kategorií, včetně těch nejslabších (například mladých rodin s dětmi a důchodců) přispívají na to, aby člověk odpovědný za tento stav, ředitel ČT, měl vyšší plat než prezident republiky a byl pravidelně odměňován zvláštními, až tři čtvrtě milionovými odměnami jen za to, že dodržuje triviální podmínku své funkce - roční rozpočet instituce," napsali signatáři dopisu.

Janeček ovšem vzápětí kontroval a chce na internet vyvěsit výrobní náklady pořadů a honoráře umělců, s nimiž Česká televize spolupracuje

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy