Prezident Klaus jde s platem dolů, ředitel ČT bere víc

Veronika Lehovcová Suchá Martina Machová Jan Němec (redaktor) Veronika Lehovcová Suchá, Martina Machová, Jan Němec (redaktor)
27. 12. 2010 14:00
Tvrdé vládní úspory připraví prezidenta o desetitisíce, Janeček přijde jen o tisícikoruny
Ředitel ČT Jiří Janeček může slavit
Ředitel ČT Jiří Janeček může slavit | Foto: Jiří Herman ml.

Praha - Výše platu generálního ředitele Jiřího Janečka mnohé pohoršuje, od ledna však bude jeho příjem mít nový superlativ - překoná totiž plat prezidenta.

Stane se tak díky dvěma věcem. Za prvé má Janeček ve smlouvě nárok na obří odměny, které mu Rada České televize za určitých splněných podmínek vyplácí, a druhá příčina tkví v tom, že od Nového roku bude kvůli úsporám v rozpočtu plat prezidenta nejen snížen, ale i zdaněn.

Na výplatní pásce ředitele České televize tak bude i po pětiprocentním snížení platu asi 225 tisíc korun hrubého (157 tisíc je základní plat, zbytek tvoří odměny od Rady České televize, která až na jedinou výjimku Janečkovi vždy odměnu přiklepla).

Naopak Václav Klaus bude ze všech politiků i státních zaměstnanců šetřit nejvíce. Plat mu klesne o pět procent a hrubého si tak vydělá asi 186 tisíc. Nově ale bude muset svůj plat danit, od čehož byl dřív osvobozen.

Prezident republiky má k dispozici ještě náhrady na státní reprezentaci ve výši přibližně 190 tisíc korun měsíčně, i ty se ale od roku 2011 začnou danit. Klaus tak celkem přijde měsíčně o více než šedesát tisíc korun.

Platové základy pro rok 2011

Funkce Plat politici 51731 soudci 54005 řadový poslanec 55900 místopředseda komory 106600 1. místopředseda 112300 předseda 150100 ministr 106600 vicepremiér 128900 premiér 150100 prezident 186300 soudce ÚS 111300 místopředseda ÚS 134500 předseda ÚS 156700 člen NKÚ 78700 viceprezident 106600 prezident 129400 soudce okr. s. s praxí 6-9 let 61600 soudce kraj. soudu (6-9 let) 68100 soudce vrch. soudu (6-9 let) 71900

Šetření pocítí i bývalý prezident Václav Havel. Z jeho padesátitisícové renty mu daně ukrojí patnáct tisíc korun.

Prezident Václav Klaus razantní šetření, které mu vláda naordinovala nijak nekomentoval.

Ani na schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem prý na téma "nepadlo ani půl slova".

Janečka porážejí jen guvernéři a Füle

Poté, co v příjmech generální ředitel veřejnoprávní televize přeskočil i prezidenta republiky, jsou jedinými státními zaměstnanci, kteří Janečka překonají, bankéři České národní banky nebo český eurokomisař Štefan Füle.

Naopak Janeček "strčí do kapsy" poslance, ústavní soudce i ministry. (Přehled platů v Infoboxu.)

Odměny, které tvoří významnou část Janečkova platu, ředitel televize dosud většinou spolehlivě bere.

I když v listopadu mu Rada České televize poprvé odmítla čtvrtletní odměny ve výši 40 tisíc korun vyplatit.

Janeček si ale fakticky nepohoršil, protože o několik  měsíců dříve dostal obří roční bonus 705 tisíc korun, který se ve srovnání s rokem 2009 zvedl o padesát tisíc korun. Co se týče odměn je tak Janeček i přes políček od radních 10 tisíc v plusu.

Pro srovnání: celkové roční odměny ředitele Českého rozhlasu jsou tři sta tisíc korun. Výši jeho platu ale rozhlas nezveřejňuje.

Janeček vrací úder: Honoráře umělců dám na internet 

Mnohasettisícové prémie Jiřího Janečka kritizovala před časem i skupina umělců podepsaných pod dopisem za změnu poměrů v ČT, který dostali předsedové parlamentních stran.

"Považujeme za nemorální, když občané všech sociálních kategorií, včetně těch nejslabších (například mladých rodin s dětmi a důchodců) přispívají na to, aby člověk odpovědný za tento stav, ředitel ČT, měl vyšší plat než prezident republiky a byl pravidelně odměňován zvláštními, až tři čtvrtě milionovými odměnami jen za to, že dodržuje triviální podmínku své funkce - roční rozpočet instituce," napsali signatáři dopisu.

Janeček ovšem vzápětí kontroval a chce na internet vyvěsit výrobní náklady pořadů a honoráře umělců, s nimiž Česká televize spolupracuje

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Odvolací soud poslal Fialu za dvojnásobnou vraždu na 25 let do vězení

Tomáš Fiala si za dvojnásobnou vraždu majitelky vily v pražské Bubenči a jejího druha odpyká 25 let ve vězení. Poslal ho tam ve středu odvolací pražský vrchní soud, který tak potvrdil březnový prvoinstanční verdikt. Jiřímu Nehybovi uložil odvolací senát pětiletý trest za podvod. Vražda se stala na počátku června 2019, těla majitelky vily a jejího partnera nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání. Fialův advokát předpokládá, že se proti rozsudku dovolá k Nejvyššímu soudu.

Podle předsedy senátu Jiřího Lněničky soudy vinu obou mladých mužů jednoznačně prokázaly. Fiala s Nehybou chtěli získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila dvaasedmdesátiletá seniorka. "Poškozená rozhodně neměla v úmyslu vilu prodávat, už vůbec ne za 2,5 milionu a už vůbec ne obžalovaným," prohlásil soudce. Nakonec ale zřejmě její druh oběma mladým mužům nabídl, že prodej za provizi zprostředkuje. Podle znaleckého posudku byly na kupní smlouvě na prodej vily i na návrhu na vklad domu do katastru nemovitostí zfalšované podpisy. Návrhy smluv se našly v počítačích obžalovaných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Maďarská vláda může v případě nouze převzít dohled nad energetickými podniky

Maďarský premiér Viktor Orbán podepsal dekret, který vládu v případě nouze zmocňuje k převzetí dohledu nad důležitými energetickými podniky a provozovatelem sítě pro přepravu plynu FGSZ. Učinil tak v době, kdy v Evropě panuje napětí kolem dodávek plynu z Ruska. Maďarsko podle ratingové agentury Fitch Ratings společně s Českem a Slovenskem tvoří trojici zemí, které jsou v rámci střední a východní Evropy nejvíce ohroženy případným náhlým zastavením dodávek ruského plynu do Evropské unie.

Dekret se týká podniků působících v elektrárenském, plynárenském, ropném, teplárenském i těžařském průmyslu. Rusko se na dodávkách plynu v Maďarsku podílí zhruba 85 procenty a na dodávkách ropy 65 procenty. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise navrhla zákaz ochucených náplní do alternativ k cigaretám

Evropská komise navrhla zakázat ve všech zemích Evropské unie prodej ochucených výrobků, které se používají v alternativách ke klasickým cigaretám. Snaží se tak omezit kouření elektronických cigaret a vaporizérů, které se rozmáhá zejména mezi mladými. O návrhu informovala agentura AFP.

"Devět z deseti případů rakoviny plic je způsobeno kouřením, a proto chceme kouření učinit co nejméně přitažlivým, abychom chránili zdraví našich občanů a zachránili jejich životy," uvedla v prohlášení citovaném AFP komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Klíčová jsou podle ní důraznější opatření na snížení spotřeby tabáku a jejich důslednější prosazování. Cílem je nastavit takovou legislativu, která by kuřáky odrazovala, a to i od kouření elektronických cigaret.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Středeční bouřky mohou být na východě Čech extrémně silné, hrozí rozvodnění řek

Bouřky, které od středečního odpoledne mají zasáhnout Česko, mohou být ve východní části Čech extrémně silné. V pásu od jižních Čech přes východ Středočeského kraje a západ Vysočiny do Pardubického a Královéhradeckého kraje může při nich v úhrnu napršet i přes 90 litrů na metr čtvereční. Doprovodit je může i krupobití a poryvy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině.

Vzhledem k očekávaným i předchozím intenzivním srážkám hladiny menších roků mohou rychle stoupnut. Řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň, sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Jeho upozornění před bouřkami na středeční odpoledne, večer a noc platí pro všechny regiony, přičemž na západě a východě území by měly být slabší než ve zbytku republiky. Vyskytnout se tam podle meteorologů mohou přívalové srážky kolem 30 milimetrů, zejména na Moravě a ve Slezsku i kroupy a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. V ostatních částech Česka mají být při silných bouřkách srážkové úhrny minimálně kolem 60 milimetrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti v Praze vyzvali kvůli kauze Dozimetr k rezignaci Pospíšila

Pražští zastupitelé Pirátů vyzvali europoslance Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), aby rezignoval na všechny své funkce na magistrátu. Jako důvod uvedli jeho spojení s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Ve středu to uvedla Martina Vacková, hlavní poradkyně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Piráti se odvolávají na rozhovor serveru Seznam Zprávy s obviněným podnikatelem Pavlem Dovhomiljou, který se k účasti na zločinech v kauze kolem pražského dopravního podniku přiznal a podle serveru své svědectví následně zopakoval vyšetřovatelům. Pospíšil je pražským zastupitelem a členem několika magistrátních komisí. 

Již dříve se v médiích objevily informace, že s Redlem spolupracoval dnes již bývalý Pospíšilův poradce a volební manažer TOP 09 Jiří Fremr. "Vyzval jsem Jiřího Pospíšila k okamžité rezignaci na všechny funkce na pražském magistrátu. Důvodem jsou info z médií o jeho stycích a společných dovolených s hlavou skupiny z kauzy Dozimetr Michalem Redlem. To jsou šokující a nepřijatelná zjištění. Je nezbytné vyvodit odpovědnost," uvedl na svém twitterovém účtu Hřib.

Zdroj: ČTK
Další zprávy