Ředitel České televize Janeček přišel poprvé o odměny

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 11. 2010 17:02
Odměny tvoří 40 procent Janečkova platu. Čtvrtletní mu radní neschválili
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Po několikaleté idyle začínají vztahy mezi radou České televize a generálním ředitelem veřejnoprávní stanice Jiřím Janečkem skřípat.

Před několika týdny radní Janečka zkritizovali za špatnou komunikaci a zastavili obří tendr na výběr koncesionářských poplatků.

Nyní mu poprvé v éře, kdy je funkci, neschválili čtvrtletní odměnu. Celkově tvoří odměny asi čtyřicet procent platu generálního ředitele. Základní plat má 160 tisíc, se všemi bonusy - ročním, pololetními a čtvrtletními si ale přijde celkem na 230 tisíc měsíčně.

Janeček sice podle předložené zprávy splnil podmínky pro udělení bonusu, polovina z přítomných dvanácti radních to ale odmítla vzít na vědomí.

"Personální ředitel si nechá udělat právní rozbor, zda má generální ředitel na nenárokovou složku mzdy za třetí čtvrtletí právo. Podle mě jsme nastavili pravidla a on je splnil," řekl předseda rady Jiří Baumruk.

Naopak radní Dana Eklová (dříve Makrlíková) ruku pro Janečkův bonus nezvedla. "Mám s tím morální problém," uvedla.

Janeček: Cítil jsem se jako vyvrhel

Ředitel Janeček byl asi dvouhodinovou debatou v Radě ČT roztrpčen.

"Je mi líto, že jsem tomu byl přítomen. Cítil jsem se tu jako vyvrhel," řekl Janeček radním a připomněl jim, že například tendr na mobilní peněženku, přes kterou by se daly platit koncesionářské poplatky, byl prověřen a je v pořádku.

O tom, jestli jsou kritéria pro odměny prvnímu muži veřejnoprávní televize nastavena správně, se vede debata už dlouho. V srpnu dostal Janeček roční bonus 705 tisíc korun, o skoro padesát tisíc víc než loni.

Bohatší než prezident

Až vstoupí v platnost zákon, který nově zdaní příjmy prezidenta republiky, bude mít Janeček větší plat než hlava státu. Více berou mezi lidmi placenými ze státního jen členové vedení České národní banky.

Návrh, jak zpřísnit odměňování ředitele ČT, připravili v létě radní Jiří Kratochvíl a Jan Brandejs, rada o něm ale zatím nejednala.

"Chtěli bychom vytvořit manažerskou smlouvu, která by zohledňovala třeba pokuty, které televize musí zaplatit, a samozřejmě podíl na trhu," říká Kratochvíl s tím, že podrobnosti k návrhu zatím nechce prozrazovat. "Není to jednoduchá věc, mluvíme o tom s ekonomy i právníky.

Trojí bonus

Janečkovy odměny jsou kritizovány už dlouho. Generální ředitel ČT má hned tři druhy bonusů - čtvrtletní, pololetní a roční. Právě roční nejvyšší odměna (letos přesáhla sedm set tisíc korun) je podmíněna pouze tím, že televize bude mít vyrovnaný rozpočet a roční uzávěrka bude schválena bez výhrad.

To by měl současný návrh změnit, ale nebude to snadné. Předseda Jiří Baumruk na současné praxi nevidí nic špatného, přestože nejde o malé sumy.

"Systém odměn bych změnil, kdyby existoval lepší, ale nevím o něm. Pokud nezisková organizace hospodaří vyrovnaně, je to stejné, jako když soukromý podnik hospodaří se ziskem," tvrdí Baumruk. On sám nechce odměny pro Janečka omezit. "Můžeme nastavit nesplnitelná kritéria a nedat mu nic ale to není cílem. Cílem je nastavit laťku o trochu výš, ale aby se dala přeskočit."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy