Prevencí proti šikaně jsou mírné fyzické tresty, myslí si Zeman. I jeho bila ve škole matka vařečkou

Radek Bartoníček Markéta Hronová Radek Bartoníček, Markéta Hronová
Aktualizováno 24. 2. 2016 14:20
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Libereckého kraje uvedl, že velmi podrobně sleduje řešení případu šikany na pražské průmyslové škole Na Třebešíně, kde šikanovaná učitelka zemřela. On sám by se fyzickým trestům ve školách nebránil. "Mohou lecčemu zabránit," řekl. Při diskusi s občany připomněl také učitele z filmu Obecná škola Igora Hnízda. Ten byl svými fyzickými tresty známý. O tom, jestli ředitel školy Na Třebešíně zůstane dál ve vedení průmyslovky, by měla ve čtvrtek rozhodnout Rada hlavního města Prahy.
Miloš Zeman a Martin Půta
Miloš Zeman a Martin Půta | Foto: ČTK

Liberec - Při jednání na krajském úřadě Libereckého kraje dostal prezident Miloš Zeman otázku na šikanu v pražské škole Na Třebešíně.

Svou odpověď začal tím, že tu byla "podivná" ministryně Džamila Stehlíková, která prohlásila, že trestat fyzicky děti je trestný čin. "Ona dobře mířená facka leccos vyřeší. Moje maminka byla učitelka na základní škole. Ta měla pro změnu vařečku, kterou si nosila z domu, a plácala děti po zadku, včetně mě, protože mě dva roky učila," řekl Zeman.

Prevencí proti šikaně jsou podle prezidenta umírněné fyzické tresty. "Dobře umístěné fyzické tresty mohou lecčemu zabránit," řekl a připomněl učitele Igora Hnízda z Obecné školy.

Ministryně školství Kateřina Valachová je právě na Radě ministrů v Bruselu. Vzkázala ale, že podle ní není vhodné vést debatu o šikaně a o tom, jak ji předcházet, na této úrovni. "Musí se vést na úrovni odborné a také právní. To děláme. A pak je tu nesporný díl odpovědnosti rodičů. Všichni dohromady neseme odpovědnost za to, jak se naše děti chovají k sobě navzájem i k pedagogům," domnívá se Valachová.

I podle předsedy školského výboru Jiřího Zlatušky (ANO) by to byla slepá ulička. Nemyslím si, že bychom takto měli měnit poměry ve školách," uvedl v reakci na Zemanova slova.

"Představa, že krutostí se něco spraví, neodpovídá pedagogickým poznatkům, neodpovídá tradici, kterou bychom měli brát od Komenského, a neodpovídá ani evropským hodnotám, na které se neustále odkazujeme," dodal.

Pokud jde o samotný případ šikany v Praze, prezident Zeman podotkl, že ho poměrně podrobně sleduje. "Vina je na straně ředitele a vedení školy," uvedl Zeman a zmínil se také o hlavním organizátorovi šikany proti učitelce. "Ten patří do pasťáku, podmíněné vyloučení je příliš slabým trestem," uvedl prezident.

Řediteli školy hrozí odvolání. Rada rozhodne ve čtvrtek

Jestli ředitel František Bártl ve své funkci zůstane, budou pražští zastupitelé řešit dnes na mimořádném zasedání výboru pro školy. 

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) navrhne kvůli šikaně učitelky odvolání ředitele Bártla. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že se o případném odvolání vedení školy budou bavit na mimořádné radě ve čtvrtek. "Bude to určitě jedním z bodů diskuse, proto nevylučuji ani tuto možnost," uvedla primátorka Krnáčová.

Vedení školy o rezignaci neuvažuje

Ministryně v minulosti uvedla, že pokud se prokáže pochybení, vedení školy by mělo skončit. Vedení školy, které odmítá přímou souvislost mezi smrtí učitelky a předchozí šikanou ze strany žáků, rezignaci minimálně do ukončení vyšetřování policie a České školní inspekce nezvažuje.

Pětapadesátiletá učitelka na střední průmyslové škole v Praze 10 byla zřejmě delší dobu šikanována trojicí studentů. V lednu škola studenty potrestala podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela.

Vedení školy připouští, že po zveřejnění dalších videí se záznamem závažnějších forem šikany může být trest pro agresory vyšší. Požádalo pražský magistrát o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k jejich vyloučení. Valachová by to pokládala za správné.

 

Právě se děje

Další zprávy