Valachová: Pokud se prokáže, že škola o šikaně učitelky věděla, mělo by vedení skončit

ČTK ČTK, Klára Galová
19. 2. 2016 17:44
Ministryně školství Kateřina Valachová kritizuje vedení pražské střední průmyslové školy, v níž docházelo k šikaně učitelky, která následně zemřela. Pokud se prokáže, že vedení školy o šikaně vědělo, měl by podle ní ředitel přijmout odpovědnost za celou situaci a na funkci rezignovat. "Souvisí to s tím, jak vážně přistoupíme k tomu, co se stalo. Včetně toho, že všichni zúčastnění převezmou objektivní odpovědnost za to, že k tomu mohlo dojít," uvedla. Školy podle ní potřebují také právní podporu, aby si v těchto situacích uměly lépe poradit.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: Martin Svozílek

Praha - Pokud nahrávky šikany učitelky prokážou, že škola o tom věděla nebo nedodržela postupy v prevenci šikany, vidí ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) jako jediné řešení vyvození personálních důsledků vůči vedení školy. Řekla to po dnešním jednání se zástupcem zřizovatele, náměstkem primátorky Petrem Dolínkem (ČSSD), a ředitelem Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františkem Bártlem. Pravomoc odvolat ředitele má zřizovatel školy, tedy pražský magistrát.

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byla za to v lednu potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela, vedení školy odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a jejím úmrtím. Roli prý hrály dlouhodobější zdravotní problémy.

Ředitel Bártl tento týden uvedl, že rezignovat nehodlá, a jakékoliv pochybení odmítl. "Můžu říct, že mě toto vyjádření v průběhu tohoto týdne překvapilo," poznamenala Valachová. Tento případ je jiný v tom, že existují nahrávky, takže veřejnost ví, co se ve škole dělo.

"Domnívám se, že pokud se prokáže, že vedení školy vědělo o té situaci nebo že nedodrželo preventivní postupy, že je jediné možné řešení, že budou vyvozeny personální důsledky vůči vedení školy," prohlásila ministryně.

Nesouvisí to podle ní s konkrétním pochybením některých lidí. "Souvisí to s tím, jak vážně přistoupíme k tomu, co se stalo. Včetně toho, že všichni zúčastnění převezmou objektivní odpovědnost za to, že k tomu mohlo dojít," uvedla.

V úterý se chystá školu navštívit společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). "Cílem je podpořit žáky a učitele, setkat se s nimi se všemi, komunikovat s nimi závažnost případu a říci jim, že je potřeba pracovat na nápravě klimatu. Musíme vidět, že na té škole nejsou jenom agresoři. Domnívám se, že ta škola je pod velkým tlakem," dodala.

Valachová jednala také se šéfem České školní inspekce Tomášem Zatloukalem. Zjistila od něj, že 36 procent středních škol, které inspekce ve školním roce 2014/2015 navštívila, se setkalo s hrubým slovníkem žáka vůči učiteli.

S fyzickou agresí žáka vůči učiteli se pak setkalo 4,7 procenta škol. Tyto údaje považuje Valachová za znepokojující. "Budeme podporovat vedení škol nastavením preventivních mechanismů a také tím jak postupovat, pokud k takovému jednání dojde," řekla.

Školy podle ní potřebují také právní podporu, aby si v těchto situacích uměly lépe poradit. "Existuje poměrně nízké právní povědomí, jak závažná je šikana, která by mohla vést k vyloučení žáka a trestní odpovědnosti. Samo vedení škol si není jisté, jakým způsobem právně v takových situacích postupovat," uvedla ministryně.

Nedomnívá se, že by tento problém vyřešilo, kdyby měli učitelé status veřejného činitele, o čemž se diskutovalo už v dobách jejího předchůdce Marcela Chládka (ČSSD). Toto postavení by znamenalo, že by za útoky na pedagogy hrozily agresorům vyšší tresty. Valachová ale pochybuje o tom, že by to školy využívaly a podávaly trestní oznámení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy