Okamura: Pučisti se mi už omlouvají, může to být hra ANO

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
10. 2. 2015 21:33
Šéf hnutí Úsvit, jehož poslanci v úterý oznámili vytvoření nové strany, s "pučisty" odmítá dál spolupracovat.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: DVTV

Rozhovor - Důvody, kterými většina poslanců za hnutí Úsvit v úterý dopoledne vysvětlovala odklon od stranického šéfa Tomia Okamury, jsou podle něj jen zástěrkou. Hnutí se totiž například připravovalo na nábor nových členů.

Okamura zatím neví, kolik v hnutí zůstane členů, chce se zeptat každého poslance, na jakou stranu se přidá. Jedním dechem však dodává, že se "zrádci" dál spolupracovat nechce.

Aktuálně.cz: Věděl jste dopředu, že se v poslaneckém klubu schyluje k převratu?

Tomio Okamura: Dopředu jsem o ničem nevěděl. A sám sebe se ptám, kdo za tím je, kdo to režíruje a za jaké peníze.

Co bude následovat? Vzniknou dva kluby?

To nevím, to se musíte zeptat jich ("pučistů", pozn. red.). Já zůstávám v Úsvitu, nejsem podrazák, přeběhlík ani zrádce. Dál zastávám přímou demokracii, která v jejich programu úplně chybí. A můžu se jen ptát proč. Jestli to jsou třeba nějaké zákulisní šachy od hnutí ANO, protože víme, že když hnutí získá pět poslanců navíc, tak je velká šance, že Andrej Babiš bude jmenován premiérem. Tak jestli to je nějaká taková přetahovaná. Nebo je to tak, jak mi tu někdo řekl, že za tím může být Vít Bárta.

A může to tak být?

Nevím. Já jsem dál Úsvit a dál plním program.

Jak to bude s Úsvitem jako politickou stranou? Kolik členů z nynějších devíti v hnutí zůstane?

Musím se postupně zeptat, navíc zdaleka ne všichni členové jsou poslanci. Ale opravdu přesně nevím. Nicméně když se podíváte na internet, tak 90 procent lidí vyjadřuje podporu mně.

Ale to nejsou členové Úsvitu.

Před chvílí mi třeba napsal poslanec Jaroslav Holík, který byl na té dopolední tiskovce, že pevně stojí za mnou.

Vedle vás stál i Radim Fiala. Takže máte podporu minimálně dvou poslanců (spolu s Fialou ještě Okamuru otevřeně podpořil člen hnutí Jaroslav Novák, pozn. red.)?

To určitě ano. A samozřejmě se zeptám i dalších, kdo z nich chce dál pracovat pro 350 tisíc lidí, kteří nás volili. Už za mnou byl jeden z těch poslanců, že to tak nemyslel, že je nás pořád čtrnáct, že mu to bylo předloženo, že tomu nerozuměl. Na to jsem mu řekl "Podívej, rozuměl jsi tomu moc dobře, hlasoval jsi, je to normální podraz". Takže už teď se mi přicházejí jednotlivci omlouvat.

Je možnost, že byste si to vyříkali a Úsvit se znovu sjednotil?

Já se zrádci a pučisty spolupracovat nemůžu. Člověk, který vás jednou zradí nebo podrazí, už to má v sobě zakódované a udělá to kdykoliv znovu.

 

Právě se děje

Další zprávy