Okamura: Pučisti se mi už omlouvají, může to být hra ANO

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
10. 2. 2015 21:33
Šéf hnutí Úsvit, jehož poslanci v úterý oznámili vytvoření nové strany, s "pučisty" odmítá dál spolupracovat.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: DVTV

Rozhovor - Důvody, kterými většina poslanců za hnutí Úsvit v úterý dopoledne vysvětlovala odklon od stranického šéfa Tomia Okamury, jsou podle něj jen zástěrkou. Hnutí se totiž například připravovalo na nábor nových členů.

Okamura zatím neví, kolik v hnutí zůstane členů, chce se zeptat každého poslance, na jakou stranu se přidá. Jedním dechem však dodává, že se "zrádci" dál spolupracovat nechce.

Aktuálně.cz: Věděl jste dopředu, že se v poslaneckém klubu schyluje k převratu?

Tomio Okamura: Dopředu jsem o ničem nevěděl. A sám sebe se ptám, kdo za tím je, kdo to režíruje a za jaké peníze.

Co bude následovat? Vzniknou dva kluby?

To nevím, to se musíte zeptat jich ("pučistů", pozn. red.). Já zůstávám v Úsvitu, nejsem podrazák, přeběhlík ani zrádce. Dál zastávám přímou demokracii, která v jejich programu úplně chybí. A můžu se jen ptát proč. Jestli to jsou třeba nějaké zákulisní šachy od hnutí ANO, protože víme, že když hnutí získá pět poslanců navíc, tak je velká šance, že Andrej Babiš bude jmenován premiérem. Tak jestli to je nějaká taková přetahovaná. Nebo je to tak, jak mi tu někdo řekl, že za tím může být Vít Bárta.

A může to tak být?

Nevím. Já jsem dál Úsvit a dál plním program.

Jak to bude s Úsvitem jako politickou stranou? Kolik členů z nynějších devíti v hnutí zůstane?

Musím se postupně zeptat, navíc zdaleka ne všichni členové jsou poslanci. Ale opravdu přesně nevím. Nicméně když se podíváte na internet, tak 90 procent lidí vyjadřuje podporu mně.

Ale to nejsou členové Úsvitu.

Před chvílí mi třeba napsal poslanec Jaroslav Holík, který byl na té dopolední tiskovce, že pevně stojí za mnou.

Vedle vás stál i Radim Fiala. Takže máte podporu minimálně dvou poslanců (spolu s Fialou ještě Okamuru otevřeně podpořil člen hnutí Jaroslav Novák, pozn. red.)?

To určitě ano. A samozřejmě se zeptám i dalších, kdo z nich chce dál pracovat pro 350 tisíc lidí, kteří nás volili. Už za mnou byl jeden z těch poslanců, že to tak nemyslel, že je nás pořád čtrnáct, že mu to bylo předloženo, že tomu nerozuměl. Na to jsem mu řekl "Podívej, rozuměl jsi tomu moc dobře, hlasoval jsi, je to normální podraz". Takže už teď se mi přicházejí jednotlivci omlouvat.

Je možnost, že byste si to vyříkali a Úsvit se znovu sjednotil?

Já se zrádci a pučisty spolupracovat nemůžu. Člověk, který vás jednou zradí nebo podrazí, už to má v sobě zakódované a udělá to kdykoliv znovu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy