Okamura prohrál. Členové Úsvitu podpořili "pučisty"

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 24. 2. 2015 13:21
Celostátní konference podpořila vznik nové strany. Poslance, kteří se postavili proti, vyzval Tomio Okamura k odchodu ze strany.
Hnutím Úsvit už několik týdnů cloumají vnitřní spory.
Hnutím Úsvit už několik týdnů cloumají vnitřní spory. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Celostátní konference hnutí Úsvit se rozhodla pro vytvoření nové strany. Podpořila tak dva týdny staré rozhodnutí poslaneckého klubu a předsednictva Úsvitu.

Křídlo kolem předsedy Tomia Okamury bylo přehlasováno o jediný hlas. Okamura jednání opustil po dvou hodinách. "Byl dokonán stranický puč. Zradili program, zradili mě i 350 000 voličů," řekl novinářům.

Zároveň vyzval poslance, kteří se proti němu postavili, aby složili mandát. Ti to odmítají. "My máme v programu přímou demokracii. Toto nebyl žádný puč, ale demokratické hlasování. Tady je vidět, jak si kdo tu přímou demokracii vlastně představuje," uvedl poslanec Jiří Štětina.

Na konferenci se sešli všichni členové strany, což je pouhých devět lidí. Právě úzká členská základna a fakt, že strana nepřijímá nové lidi, je jedním z důvodů krize v Úsvitu.

Vážná roztržka v Úsvitu vypukla před dvěma týdny, kdy poslanecký klub i předsednictvo strany schválily vytvoření nové strany. Ta by měla kromě členů Úsvitu sdružovat i další partaje - například Věci veřejné, OK stranu Karla Janečka nebo Hnutí pro sport exministra Josefa Dobeše.

Podle šéfa poslaneckého klubu Marka Černocha zatím není jasné, kdy bude nová strana založena.

Boj o jméno i stranický účet

Proti Okamurovi se postavila většina vedení jeho vlastní partaje i poslanců. Věrný zůstal například bývalý šéf poslaneckého klubu Radim Fiala, který byl na začátku roku ve funkci nahrazen "rebelem" Černochem.

Okamura své vlastní poslance obvinil z toho, že jím založenou stranu chtějí ovládnout a zlikvidovat. Ve hře přitom není jen jméno strany, ale také stranický rozpočet - jen na státním příspěvku za volby a mandáty má strana za volební období získat přes 120 milionů korun.

Podle "pučistů" Okamura se členy hnutí a poslanci nekomunikuje a poškozuje stranu kontroverzními vyjádřeními, například o tom, že lidé by se měli bránit islámu bojkotem kebabu.

 

Právě se děje

Další zprávy