Praha - Po krátké nemoci v úterý zemřel předseda Sdružení bývalých politických vězňů Stanislav Stránský.
Zemřel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze v odpoledních hodinách. Bylo mu 89 let. Informaci potvrdilo Sdružení bývalých politických vězňů.
Stanislav Stránský se narodil 28. března 1922 v Devínské Nové Vsi u Bratislavy. Po válce působil v armádě a aktivně protestoval proti režimu, za což byl několikrát vězněn i propuštěn z armády.
V roce 1948 emigroval a do vlasti se vrátil o rok později jako kurýr. Byl ale zatčen, obviněn ze špionáže a vlastizrady a odsouzen na čtrnáct let.
V roce 1960 byl prezidentem Antonínem Novotným omilostněn. Ještě na dalších deset let byl však zbaven občanských práv a svobod. Až do důchodu pak pracoval jako jeřábník ve stavebnictví u Vodních staveb.
Členem sdružení byl i Václav Havel
Na jaře 1968 se podílel na založení klubu K-231. Po srpnové okupaci Československa se však vedoucí činitelé klubu uchýlili do exilu a činnost organizace bývalých MUKLů zanikla.
K jejímu obnovení došlo až po listopadu 1989, kdy byla založena Konfederace politických vězňů a Stanislav Stránský byl zvolen předsedou její největší pobočky v Praze.
S konfederací se ale rozešel ve zlém už v průběhu devadesátých let, kdy na něho jeho kolegové podali žalobu poté, co požadoval, aby z Konfederace odešli všichni bývalí členové StB.
V říjnu 1994 založil konkurenční Sdružení bývalých politických vězňů v České republice, kterému předsedal až do své smrti. Za člena přijal i tehdejšího prezidenta Václava Havla.
V rámci sdružení se bojoval za zpřístupnění archivů, omezení činnosti komunistických stran, založení Ústavu pro studium totalitních režimů nebo také přijetí zákona o třetím odboji.
V roce 2000 byl Stanislav Stránský vyznamenán Medailí Za Zásluhy.