Kabátek, Pohlreich, starostka Jeseníku. "Hříšníků" s předbíháním na očkování přibývá

Dominika Perlínová Kateřina Hovorková Dominika Perlínová, Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 1. 2021 21:30
Seznam celebrit, které si navzdory oficiálnímu zákazu zařídily přednostní očkování proti koronaviru, roste. K řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Kabátkovi nebo známém restauratérovi Pohlreichovi přibývají postupně další "hříšníci". Nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Jak se podvádění vyhnout ví Izrael nebo Francie

Nemocnice očkování lidí mimo pořadník často hájí tím, že nechtějí, aby dávky vakcín propadly. Například Izrael nebo Francie ale už s tímhle počítají a systém očkování i pořadník adekvátně upravily.

Izraelci se snaží být v systému očkování co nejvíce flexibilní. Kromě lidí, kteří jsou kvůli věku nebo jiným faktorům v pořadí, mohou být pohotovostně naočkovány i jiné skupiny obyvatel - například policisté, řidiči sanitek a další skupiny.

Francie se Izraelem nechala inspirovat a v následujících dnech chce zavést podobná, ale ještě otevřenější pravidla. Podle tamního ministerstva zdravotnictví hrozí, že kvůli logistickým problémům nepoužije až 30 procent vakcín. Nově chce proto zavést systém, kam se zájemci budou moci zaregistrovat, pokud o očkování stojí.

Když někde v jejich blízkosti zbudou večer volné vakcíny, úřady je na to upozorní. Budou se tak moci naočkovat i lidé, kteří nejsou v prioritních skupinách, řekl pro francouzskou stanici RTL ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Podobný postup zvolila i některá místa ve Spojených státech. Podle zdravotního úřadu ve Washingtonu je lepší naočkovat kohokoliv, kdo si o vakcínu řekne, než zbylé dávky prostě vyhodit.

 

Právě se děje

Další zprávy