Zájem německých zdravotníků o očkování je nízký. Obávají se bezpečnosti vakcíny

ČTK ČTK
14. 1. 2021 15:01
Zájem o očkování proti nemoci covid-19 je mezi zdravotníky a pečovateli v Německu překvapivě nízký, výjimkou nejsou situace, kdy v nemocnicích či domovech pro seniory vakcinaci prozatím odmítá polovina personálu. To je také případ věhlasné berlínské kliniky Charité, jak v rozhovoru se zahraničními novináři řekl Andrej Trampuž, vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"U nás je to na padesáti procentech. Jsem z toho velmi nešťastný. Doufal jsem, že to bude sto procent, protože pečovatelé a lékaři jsou důležití. A to i v tom, aby to dále nepřenášeli," řekl Trampuž. Sám na očkování, se kterým pomáhá, ale ještě čeká, neboť přednost mají jiné skupiny. "Věřím ale, že do měsíce očkovaný budu," uvedl.

Mezi hlavní důvody neochoty zdravotníků nechat se očkovat jsou obavy z bezpečnosti vakcíny, což média, politici i odborníci často zmiňují. Bettina Toepfferová, která pracuje v jednom z berlínských pečovatelských domovů je podle deníku Der Tagesspiegel šokována tím, že je kvůli tomu personál vykreslován jako lehkomyslný. "My přece nejsme žádní odmítači vakcíny, kteří chtějí ohrožovat klienty," prohlásila. "Za naším postojem je často zcela konkrétní obava z vedlejších účinků," uvedla.

Podobný názor mají i další zdravotníci, podle nichž je toho o vakcinační látce známo ještě příliš málo na to, aby byla považována za zcela bezpečnou. Jako příklad zmiňují to, že by očkování mohlo zhoršit chronické či dlouhodobé nemoci a zdravotní potíže.

Trampuž ale vakcíny, které Evropská unie dosud proti covidu-19 schválila, považuje za jedny z nejbezpečnějších, jaké kdy byly vyrobeny, a také za jedny z nejúčinnějších. "Je proto nezbytné s personálem hovořit a jeho obavy rozptýlit," řekl.

Důležité podle něj je, aby kliniky, nemocnice a pečovatelské domovy na toto téma pořádaly debaty se zaměstnanci. Diskuze pro menší počet účastníků jsou výhodnější než větší akce, protože lidé mají řadu otázek, které se tak lépe objasní.

"My v Charité je pořádáme. Já už jsem takových rozhovorů vedl sedm," uvedl Trampuž. "Po takových rozhovorech pak třeba stoupne ochota nechat se očkovat z 30 na 70 procent," vysvětlil.

Neméně důležité podle Trampuže je i to, aby lidé řešení a vysvětlení brali vážně. Nejčastější dotazy v debatách s personálem se týkají vedlejších účinků. "Na to mohu jednoduše odpovědět, že virus páchá takové škody, že to není možné s očkováním srovnávat," řekl.

"Očkování je bezpečné. Alergické reakce se objevují rychle, v první hodině. Možná únava v prvních dnech není dlouhodobý následek. Virus má naopak dlouhodobé následky, ze kterých se lidé mohou zotavovat měsíce, možná i roky," dodal. Věří, že zájem o vakcinaci poroste s tím, jak se bude zvyšovat proočkovanost populace. "Lidé změní názor, až uvidí, jaký přínos to bude mít," uvedl.

Vedle obav z vedlejších účinků, o kterých hovořil Trampuž, se jako další problém přinejmenším v Berlíně ukazuje podle listu Der Tagesspiegel komplikovaný proces zařazení na očkovací seznam. Zatímco klienti pečovatelských domovů dostanou vakcínu od mobilních týmů, pečovatelé se musí s pomocí kódu objednat do očkovacího střediska v městské části Treptow, což pro některé znamená cestu přes celý Berlín. Řešením by tak mohlo být očkování personálu v pečovatelských domovech, po kterém volají provozovatelé i zaměstnanci.

Video: Na vakcínu jsem čekala deset minut, říká Češka žijící v Izraeli

O očkování je velký zájem, stojí se dlouhé fronty. Myslím, že zhruba 80 procent lidí je ochotno se naočkovat, říká Češka žijící v Izraeli Monika Giat. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy