Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.

Václav Cvrček zástupce ředitele Ústavu Českého národního korpusu Karlovy univerzity

Foto: Jan Kocek

Obecně považuji regulaci jazyka za zbytečnou a škodlivou. Pokud jde ale o výběr vlastního jména či jmen dětí, přijde mi každá snaha o omezení volnosti vysloveně jako výraz úřední svévole.

Chápu argumenty těch, kteří tvrdí, že přechylované jméno se lépe skloňuje, a tudíž se snáz zapojuje do struktury české věty. Tyto argumenty ovšem nevyváží to, že volba vlastního jména by měla být základním lidským právem. Zároveň je třeba si uvědomit, že přechylováním nadřazujeme český morfologický princip zvyklostem z jiných jazyků, což může být v době globalizace, kdy jsou čím dál častější vícenárodnostní manželství, poměrně necitlivé.

 

Právě se děje

Další zprávy