Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Foto: Ústav jazykovědy a baltistiky

Hana Strachoňová, odborná asistentka Ústavu jazykovědy a baltistiky na Masarykově univerzitě

Povinné zrušení přechylování ženských jmen hodnotím jako špatný nápad. Čeština je typ jazyka, který má skloňování, a koncovky, které jsou při skloňování vybírány, řídící se v první řadě rodem podstatného jména. Při zrušení přechylování by pak z pohledu českého jazykového systému nastávala nepřirozená situace, kdy má žena křestní jméno ženského rodu například Hana a příjmení mužského Strachoň.

Budeme pak skloňovat příjmení podle mužského vzoru "muž" s Hanou Strachoněm, nebo podle ženského vzoru "kost" s Hanou Strachoní?

Jako lingvista si myslím, že by šlo o velmi necitlivé zacházení s českým jazykem. Samozřejmě trochu jiná situace je u příjmení cizího původu, která se mohou přechylovat někdy obtížně. Proto bych byla pro zachování volby každé ženy, jestli chce mít příjmení v přechýlené nebo nepřechýlené podobě, a toto bych zákonem neurčovala.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Británie se omluvila za opomíjení padlých příslušníků jiných ras

Británie se omluvila za nedostatečné připomínání asi 350 tisíc černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jejich přehlížení patrně byl "všudypřítomný rasismus", říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC).

Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec.

CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně - bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu. Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.

"Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit," řekl Wallace. Vyjádřil také "hlubokou lítost", že náprava situace trvala tak dlouho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy