Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Foto: Ústav jazykovědy a baltistiky

Hana Strachoňová, odborná asistentka Ústavu jazykovědy a baltistiky na Masarykově univerzitě

Povinné zrušení přechylování ženských jmen hodnotím jako špatný nápad. Čeština je typ jazyka, který má skloňování, a koncovky, které jsou při skloňování vybírány, řídící se v první řadě rodem podstatného jména. Při zrušení přechylování by pak z pohledu českého jazykového systému nastávala nepřirozená situace, kdy má žena křestní jméno ženského rodu například Hana a příjmení mužského Strachoň.

Budeme pak skloňovat příjmení podle mužského vzoru "muž" s Hanou Strachoněm, nebo podle ženského vzoru "kost" s Hanou Strachoní?

Jako lingvista si myslím, že by šlo o velmi necitlivé zacházení s českým jazykem. Samozřejmě trochu jiná situace je u příjmení cizího původu, která se mohou přechylovat někdy obtížně. Proto bych byla pro zachování volby každé ženy, jestli chce mít příjmení v přechýlené nebo nepřechýlené podobě, a toto bych zákonem neurčovala.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy