Pražský zubař poslal Drahošovi 100 tisíc. Také zpívá ve sboru, bude důstojný prezident, vysvětlil

Jan Hejl Jan Hejl
12. 4. 2017 20:00
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš před necelými dvěma týdny oznámil zřízení transparentního účtu pro příspěvky na kampaň. A soudě podle dosud vybraných peněz je pro veřejnost atraktivním uchazečem o Hrad - bývalý předseda Akademie věd nasbíral přes 615 tisíc korun. Jeden z největších darů poslal pražský dentista Jiří Petr. Přispěl rovnými sto tisíci. S Drahošem ho prý pojí stejná záliba. Petr přes 30 let zpívá ve sboru a Drahošovy koncerty pravidelně navštěvuje. "Byl by rozhodně důstojný prezident," je přesvědčen.
Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš. | Foto: Matej Slávik

Praha - Zubní lékař Jiří Petr má s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem leccos společného. Stejně jako tento přední fyzikální chemik zpívá v pěveckém sboru, jeho otec také pochází ze severní Moravy.

"Sice se neznáme blíže osobně, ale chodím na koncerty souboru Canticorum iubilo, kde profesor Drahoš působí," vysvětluje pražský stomatolog Petr. Na konci minulého týdne Drahošovi, který se uchází o post prezidenta, poslal na kampaň zatím jeden z největších darů - rovných sto tisíc korun.

Vědec Drahoš oznámil zřízení transparentního účtu pro střádání peněz na prezidentské volby koncem března a soudě podle vybraných příspěvků je pro veřejnost atraktivním kandidátem. Za necelé dva týdny na něm nasbíral přes 615 tisíc. Podporovatelé tak v průměru poslali asi padesát tisíc denně.

"Jiří Drahoš sdílí podobné hodnoty jako já: Podporuje Evropu, je slušný a není vázaný na žádnou politickou stranu. Byl by rozhodně důstojný prezident," odůvodňuje Jiří Petr, ještě donedávna předseda České ortodontické společnosti, proč se rozhodl přispět.

Jednání s úspěšnými podnikateli

Zubař Petr patří mezi zatím hrstku sponzorů Drahoše, kteří mu poslali na kampaň větší obnos peněz. Nejčastěji jej lidé podporují částkami v řádu několika tisíců. Největší příspěvek doposud činí 150 tisíc.

"Peníze pochází od lidí, kteří nedisponují miliony, ale chtějí, aby zvítězily hodnoty, které vyznávám, jako je demokracie, pravda, slušnost a úcta k lidem," odpověděl Drahoš deníku Aktuálně.cz.

Ačkoliv bývalý předseda českých vědců dříve avizoval, že kampaň chce zaplatit z peněz drobných dárců, už nyní jedná s úspěšnými českými podnikateli o větší podpoře. Sešel se například s majitelem Jablotronu Daliborem Dědkem. "Vedu jednání také s ředitelem firmy Wikov Martinem Wichterlem či Liborem Winklerem, předsedou představenstva RSJ, ale i s jinými," dodává s tím, že je v tuto chvíli ještě brzo na to, aby v médiích jmenoval další potenciální sponzory.

Že Drahoš má šanci na začátku příštího roku porazit stávajícího prezidenta Miloše Zemana a usednout na Pražském hradě, je přesvědčený jeho podporovatel Jiří Petr. "Kdybych si to nemyslel, peníze bych neposlal," říká.

Drahošův soupeř Hilšer nechce dary nad 100 tisíc

Jediným vodítkem, které by mohlo ukazovat na nálady ve společnosti, jsou zatím jen vypsané kurzy sázkových kanceláří. Věrohodné průzkumy pro prezidentské volby dosud neexistují. Bookmakeři Drahoše považují za nejsilnějšího Zemanova vyzyvatele. S kurzem 3,15:1 je po současné hlavě státu druhý nejvážnější favorit voleb (na vítězství Zemana je u Fortuny vypsán kurz 1,6:1).

Drahoš zatím neví, s jakým celkovým objemem peněz by chtěl na své propagaci pracovat. Ze svého už dal 200 tisíc. "V rámci kampaně budeme ale určitě postupovat tak, aby byla vedena s maximální šetrností a každá koruna od dárců byla využita efektivně," upozorňuje. Dříve Drahoš zdůraznil, že by peníze nevzal od lidí, kteří se podíleli na "podivných privatizacích" v 90. letech. Zákon určuje limit prezidentské kampaně 40 milionů pro první kolo a 10 milionů pro druhé.

Do prezidentské volby se mimo Drahoše přihlásil také textař a producent Michal Horáček. Ten peníze od sponzorů nechce a kampaň si bude platit ze svého. Loni v listopadu v podrobném daňovém přiznání uvedl, že vlastní majetek v hodnotě 458 milionů.

Další z přihlášených uchazečů o Hrad, lékař a aktivista Marek Hilšer, volí podobnou taktiku jako Horáček - od sponzorů by nepřijal dar vyšší než 100 tisíc. "Jsem zásadně proti tomu, aby si kmotři a oligarchové kupovali náklonnost politiků a politických stran. Chci pracovat ve veřejném zájmu, proto o větších darech s velkopodnikateli nejednám," řekl Hilšer Aktuálně.cz. Do nynějška se mu na drobných darech podařilo vybrat zhruba 150 tisíc korun, z toho 83 tisíc už použil na prvotní kampaň.

Nejsem přítelem kvót pro uprchlíky, říká kandidát na prezidenta Drahoš | Video: Economia, Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy