Pražský zubař poslal Drahošovi 100 tisíc. Také zpívá ve sboru, bude důstojný prezident, vysvětlil

Jan Hejl Jan Hejl
12. 4. 2017 20:00
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš před necelými dvěma týdny oznámil zřízení transparentního účtu pro příspěvky na kampaň. A soudě podle dosud vybraných peněz je pro veřejnost atraktivním uchazečem o Hrad - bývalý předseda Akademie věd nasbíral přes 615 tisíc korun. Jeden z největších darů poslal pražský dentista Jiří Petr. Přispěl rovnými sto tisíci. S Drahošem ho prý pojí stejná záliba. Petr přes 30 let zpívá ve sboru a Drahošovy koncerty pravidelně navštěvuje. "Byl by rozhodně důstojný prezident," je přesvědčen.
Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš. | Foto: Matej Slávik

Praha - Zubní lékař Jiří Petr má s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem leccos společného. Stejně jako tento přední fyzikální chemik zpívá v pěveckém sboru, jeho otec také pochází ze severní Moravy.

"Sice se neznáme blíže osobně, ale chodím na koncerty souboru Canticorum iubilo, kde profesor Drahoš působí," vysvětluje pražský stomatolog Petr. Na konci minulého týdne Drahošovi, který se uchází o post prezidenta, poslal na kampaň zatím jeden z největších darů - rovných sto tisíc korun.

Vědec Drahoš oznámil zřízení transparentního účtu pro střádání peněz na prezidentské volby koncem března a soudě podle vybraných příspěvků je pro veřejnost atraktivním kandidátem. Za necelé dva týdny na něm nasbíral přes 615 tisíc. Podporovatelé tak v průměru poslali asi padesát tisíc denně.

"Jiří Drahoš sdílí podobné hodnoty jako já: Podporuje Evropu, je slušný a není vázaný na žádnou politickou stranu. Byl by rozhodně důstojný prezident," odůvodňuje Jiří Petr, ještě donedávna předseda České ortodontické společnosti, proč se rozhodl přispět.

Jednání s úspěšnými podnikateli

Zubař Petr patří mezi zatím hrstku sponzorů Drahoše, kteří mu poslali na kampaň větší obnos peněz. Nejčastěji jej lidé podporují částkami v řádu několika tisíců. Největší příspěvek doposud činí 150 tisíc.

"Peníze pochází od lidí, kteří nedisponují miliony, ale chtějí, aby zvítězily hodnoty, které vyznávám, jako je demokracie, pravda, slušnost a úcta k lidem," odpověděl Drahoš deníku Aktuálně.cz.

Ačkoliv bývalý předseda českých vědců dříve avizoval, že kampaň chce zaplatit z peněz drobných dárců, už nyní jedná s úspěšnými českými podnikateli o větší podpoře. Sešel se například s majitelem Jablotronu Daliborem Dědkem. "Vedu jednání také s ředitelem firmy Wikov Martinem Wichterlem či Liborem Winklerem, předsedou představenstva RSJ, ale i s jinými," dodává s tím, že je v tuto chvíli ještě brzo na to, aby v médiích jmenoval další potenciální sponzory.

Že Drahoš má šanci na začátku příštího roku porazit stávajícího prezidenta Miloše Zemana a usednout na Pražském hradě, je přesvědčený jeho podporovatel Jiří Petr. "Kdybych si to nemyslel, peníze bych neposlal," říká.

Drahošův soupeř Hilšer nechce dary nad 100 tisíc

Jediným vodítkem, které by mohlo ukazovat na nálady ve společnosti, jsou zatím jen vypsané kurzy sázkových kanceláří. Věrohodné průzkumy pro prezidentské volby dosud neexistují. Bookmakeři Drahoše považují za nejsilnějšího Zemanova vyzyvatele. S kurzem 3,15:1 je po současné hlavě státu druhý nejvážnější favorit voleb (na vítězství Zemana je u Fortuny vypsán kurz 1,6:1).

Drahoš zatím neví, s jakým celkovým objemem peněz by chtěl na své propagaci pracovat. Ze svého už dal 200 tisíc. "V rámci kampaně budeme ale určitě postupovat tak, aby byla vedena s maximální šetrností a každá koruna od dárců byla využita efektivně," upozorňuje. Dříve Drahoš zdůraznil, že by peníze nevzal od lidí, kteří se podíleli na "podivných privatizacích" v 90. letech. Zákon určuje limit prezidentské kampaně 40 milionů pro první kolo a 10 milionů pro druhé.

Do prezidentské volby se mimo Drahoše přihlásil také textař a producent Michal Horáček. Ten peníze od sponzorů nechce a kampaň si bude platit ze svého. Loni v listopadu v podrobném daňovém přiznání uvedl, že vlastní majetek v hodnotě 458 milionů.

Další z přihlášených uchazečů o Hrad, lékař a aktivista Marek Hilšer, volí podobnou taktiku jako Horáček - od sponzorů by nepřijal dar vyšší než 100 tisíc. "Jsem zásadně proti tomu, aby si kmotři a oligarchové kupovali náklonnost politiků a politických stran. Chci pracovat ve veřejném zájmu, proto o větších darech s velkopodnikateli nejednám," řekl Hilšer Aktuálně.cz. Do nynějška se mu na drobných darech podařilo vybrat zhruba 150 tisíc korun, z toho 83 tisíc už použil na prvotní kampaň.

Nejsem přítelem kvót pro uprchlíky, říká kandidát na prezidenta Drahoš | Video: Economia, Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy