Drahošovu kampaň vede muž z firmy stíhané v kauze Rath. Nepodstatné, reaguje kandidát na Hrad

Domácí Domácí
3. 4. 2017 10:06
Šéf volební kampaně prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše je muž, který působil ve firmě stíhané v kauze Rath i v řadě společností, které zkrachovaly. Drahoš ale tvrdí, že o minulosti svého volebního manažera Jakuba Kleindiensta ví, ale nepovažuje ji za podstatnou. Že by minulé aktivity mohly Drahošovi zkřížit cestu na Hrad, nepřipouští ani sám Kleindienst.
Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš. | Foto: Matej Slávik

Praha - Volební manažer a zatím jediná viditelná postava z týmu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše Jakub Kleindienst má za sebou pestrou minulost. Kleindienst působil ve vedení firmy stíhané v kauze Davida Ratha i v další řadě společností, které byly v insolvenci. Na problematické aktivity volebního manažera upozornil web Českého rozhlasu.

Za nejproblémovější z Kleindienstovy minulosti se dá označit jeho působení v dozorčí radě společnosti ML Compet. Firma se podle policistů podílela na korupci ve Středočeském kraji za éry exhejtmana Davida Ratha.

Kleindienst ale tvrdí, že s kauzou nemá nic společného. "Vůbec se mě to netýkalo. V té firmě jsem vůbec nepůsobil, myslel jsem si, že tu firmu koupím, ale na to nedošlo," popsal webu Kleindienst.

Své působení v několika zkrachovalých firmách Kleindienst vysvětluje tím, že se je naopak snažil zachránit.

Drahoš o minulosti šéfa své kampaně zčásti věděl a podle jeho vyjádření pro web mu to nijak zvlášť nevadí. "Je to řada tvrzení, která se musí ověřit. Nechci to komentovat takhle ze vzduchu. O některých z nich vím, ale nepovažuji je za podstatné," řekl s tím, že šéfa své volební kampaně zná již několik let a věří mu.

Ani Kleindienst ve své minulosti problém nevidí a nepřipouští, že by mohl být Drahošovi v cestě na Hrad překážkou. "Pan profesor o mně ví všechno. Byl bych úplný blázen, abych se jinak uvolil, že s ním vstoupím do takhle zásadního projektu. Nemá to žádnou trestněprávní rovinu, ani jsem se k tomu nepřiblížil," dodal.

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš oznámil svou kandidaturu před dvěma týdny svým nejbližším v Jablunkově. Po prezidentu Miloši Zemanovi a textaři Michalu Horáčkovi je třetím vážným zájemcem a post hlavy státu. Nyní Drahoš musí ke kandidatuře sesbírat 50 tisíc podpisů, podporu politické strany již dříve vyloučil.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 12 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy