Nevzal bych peníze od lidí z divoké privatizace z 90. let, říká Drahoš. Na kampaň má svých 200 tisíc

Radek Bartoníček Petr Honzejk, Radek Bartoníček
9. 4. 2017 17:11
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš počítá první peníze, které mu chodí na kampaň, a zároveň dává dohromady tým, s nímž chce porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Kromě toho si zvyká na život bez šéfování Akademie věd, kterou vedl osm let. Rozhovor pro HN a Aktuálně.cz vedl v jedné z kanceláří Akademie, kterou má k dispozici jako končící předseda, aby předal vše potřebné své nástupkyni. "Mám tady externí smlouvu na jeden den v týdnu, ještě ani nevím, na kolik bude peněz," říká v rozhovoru.
Jiří Drahoš dál sedí na Akademii věd, ale místo předsedy dělá "jednodenního" poradce | Video: Economia, Radek Bartoníček

Pane profesore, kolik vlastních peněz vložíte do kampaně pro prezidentské volby, kterou právě rozjíždíte?

Dal jsem do kampaně už dříve vlastních 200 tisíc korun, ale ty ještě nejsou na transparentním účtu, který jsem založil.

A můžete dát ze svého ještě více?

Nejsem žádný miliardář, takže zatím jsem dal tuto částku.

Jaký jste měl vlastně příjem jako předseda Akademie věd?

Měsíční plat jsem měl asi 95 tisíc korun.

A jiné příjmy jste neměl?

Jsem celý život zaměstnaný pouze v Akademii věd, tak si můžete spočítat, že mnohamilionové úspory určitě nemám.

Kolik bude váš příjem nyní, kdy jste zaměstnaný jako poradce nové předsedkyně Akademie věd?

Už tady nemám pracovní poměr, mám dohodnutý minimální poradenský úvazek. Je to na smlouvu.

Na jako dlouho tato smlouva je, na kolik peněz?

To bude záležet na paní předsedkyni, jak dlouho bude chtít slyšet mé rady. Předpokládám, že minimálně rok. Je dobrým zvykem, že odcházející předseda nějakou dobu radí novému předsedovi, má to i logiku, protože řada věcí bude ještě chodit na mé jméno.

Na jakou částku smlouva je?

Ještě jsem smlouvu nestudoval, ale bude to úvazek na jeden den v týdnu, takže to moc peněz nebude.

O peníze jsem nikomu nevolal

Z toho plyne, že budete závislý na penězích, které dorazí na transparentní účet. Kolik vám jich zatím přišlo?

V tuto chvíli asi 350 tisíc korun. Zatím jsem neměl čas zjišťovat, od koho všeho jsou, měl jsem jiné starosti. Ale všem dárcům děkuji.

Řekl už vám někdo konkrétní, že posílá peníze? Nebo jste někoho o peníze požádal?

V mailech se ptala celá řada lidí, kdy už budu mít transparentní účet, že jsou připraveni mi přispět.

Máte domluvenou nějakou podporu od byznysmenů?

Někteří se nabídli, že by mě podpořili, transparentní účet jsem si ale otevřel teprve teď, takže považuji za seriozní se s nimi sejít a probrat věci. Mám okruh lidí, které bych oslovil.

Už jste někomu volal?

Nevolal jsem ještě nikomu. Stále platí jména, která jsem říkal. Pan Dalibor Dědek, Martin Wichterle i někteří další. Předpokládám, že mě nějaké firmy osloví.

Jednáte s panem Křetínským?

Ne, nejednám.

Je někdo, od koho byste peníze nepřijal?

Určitě bych nechtěl podporu od lidí, kteří se podíleli na nějakých podivných privatizačních akcích v 90. letech.

Co znamená podivných?

Že ta privatizace byla zjevně na hraně nebo někdy i za hranou zákona, ale zatím se mi nikdo takový neozval. Od nich bych si peníze rozhodně nevzal.

Od hazardních firem byste peníze vzal?

Nevím, o tom jsem nepřemýšlel. Hazard je v zásadě byznys jako každý jiný, nezahrnuji hazard pod divokou privatizaci v 90. letech. Ale určitě bych přemýšlel, jestli mám přijmout peníze od firmy, která se živí hazardem.

A peníze od firem, kde vyrábí či dováží alkohol nebo tabák?

Jsou to návodné otázky. Ideálními sponzory jsou, kromě široké skupiny podporovatelů, takové firmy, které nemají nic společného s divokou privatizací. Na druhé straně nevím, proč bych se měl předem zříkat podpory firmy, která sem dováží například kvalitní alkohol.

Na zpochybňovaným šéfem týmu stojím

Kolik lidí pro vás vlastně teď pracuje?

Zhruba čtyři. Organizačním šéfem je Jakub Kleindienst, ale samozřejmě musíme nabrat další lidi, musíme se také domluvit s firmami, které s námi budou spolupracovat. To je teď v jednání.

Jak jste se k panu Kleindienstovi dostal?

Potkal jsem ho někdy před dvěma třemi lety na ministerstvu kultury a věděl jsem i od lidí z ministerstva, že je organizačně velmi zdatný. Když jsem se rozhodl kandidovat, byl mezi několika lidmi, se kterými jsem se sešel, proklepl jsem si je a jeho jsem vyhodnotil jako manažersky schopného člověka, který má zkušenosti se státní správou i soukromým sektorem. Potěšilo mě, že vlastně všichni lidé, s nimiž jsem jednal, mi řekli, že by pro mě pracovali třeba i zadarmo, že mi chtějí pomoci a podpořit mě.

Kolik váš tým bude mít nakonec lidí?

Budu potřebovat sociologické průzkumy a analýzy, budu potřebovat firmu, která bude organizovat kampaň, bude spolupracovat na logistice, ale předpokládám, že to všechno budou externí společnosti.

A ten úzký tým, který bude pracovat čistě pro vás?

Předpokládám, že to bude šest až osm lidí. V tuto chvíli není ještě dotvořený.

Jak reagujete na informace Českého rozhlasu ohledně šéfa vašeho týmu?

Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta
2:04
Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta | Video: Aktuálně.cz

Řekl jsem opakovaně a důrazně, že mu věřím. Ty spekulace v médiích nepovažuji za nic vážného. Jakub Kleindienst mě se svým aktivitami z minulosti seznámil, byť to samozřejmě nemohlo jít do úplných detailů. Nemám důvod mu nevěřit, cením si jeho schopností a stojím za ním.

Ptáme se proto, že to může znamenat určitý problém pro vaši reputaci…

Může to být určitý problém, z mého pohledu to ale byla především neprofesionální práce médií, ta si mohla zjistit relevantní informace a nemusela spekulovat. Musím ale počítat s tím, že v kampani může dojít k daleko horším útokům pod pás.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy