Nevzal bych peníze od lidí z divoké privatizace z 90. let, říká Drahoš. Na kampaň má svých 200 tisíc

Radek Bartoníček Petr Honzejk, Radek Bartoníček
9. 4. 2017 17:11
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš počítá první peníze, které mu chodí na kampaň, a zároveň dává dohromady tým, s nímž chce porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Kromě toho si zvyká na život bez šéfování Akademie věd, kterou vedl osm let. Rozhovor pro HN a Aktuálně.cz vedl v jedné z kanceláří Akademie, kterou má k dispozici jako končící předseda, aby předal vše potřebné své nástupkyni. "Mám tady externí smlouvu na jeden den v týdnu, ještě ani nevím, na kolik bude peněz," říká v rozhovoru.
Jiří Drahoš dál sedí na Akademii věd, ale místo předsedy dělá "jednodenního" poradce | Video: Economia, Radek Bartoníček

Pane profesore, kolik vlastních peněz vložíte do kampaně pro prezidentské volby, kterou právě rozjíždíte?

Dal jsem do kampaně už dříve vlastních 200 tisíc korun, ale ty ještě nejsou na transparentním účtu, který jsem založil.

A můžete dát ze svého ještě více?

Nejsem žádný miliardář, takže zatím jsem dal tuto částku.

Jaký jste měl vlastně příjem jako předseda Akademie věd?

Měsíční plat jsem měl asi 95 tisíc korun.

A jiné příjmy jste neměl?

Jsem celý život zaměstnaný pouze v Akademii věd, tak si můžete spočítat, že mnohamilionové úspory určitě nemám.

Kolik bude váš příjem nyní, kdy jste zaměstnaný jako poradce nové předsedkyně Akademie věd?

Už tady nemám pracovní poměr, mám dohodnutý minimální poradenský úvazek. Je to na smlouvu.

Na jako dlouho tato smlouva je, na kolik peněz?

To bude záležet na paní předsedkyni, jak dlouho bude chtít slyšet mé rady. Předpokládám, že minimálně rok. Je dobrým zvykem, že odcházející předseda nějakou dobu radí novému předsedovi, má to i logiku, protože řada věcí bude ještě chodit na mé jméno.

Na jakou částku smlouva je?

Ještě jsem smlouvu nestudoval, ale bude to úvazek na jeden den v týdnu, takže to moc peněz nebude.

O peníze jsem nikomu nevolal

Z toho plyne, že budete závislý na penězích, které dorazí na transparentní účet. Kolik vám jich zatím přišlo?

V tuto chvíli asi 350 tisíc korun. Zatím jsem neměl čas zjišťovat, od koho všeho jsou, měl jsem jiné starosti. Ale všem dárcům děkuji.

Řekl už vám někdo konkrétní, že posílá peníze? Nebo jste někoho o peníze požádal?

V mailech se ptala celá řada lidí, kdy už budu mít transparentní účet, že jsou připraveni mi přispět.

Máte domluvenou nějakou podporu od byznysmenů?

Někteří se nabídli, že by mě podpořili, transparentní účet jsem si ale otevřel teprve teď, takže považuji za seriozní se s nimi sejít a probrat věci. Mám okruh lidí, které bych oslovil.

Už jste někomu volal?

Nevolal jsem ještě nikomu. Stále platí jména, která jsem říkal. Pan Dalibor Dědek, Martin Wichterle i někteří další. Předpokládám, že mě nějaké firmy osloví.

Jednáte s panem Křetínským?

Ne, nejednám.

Je někdo, od koho byste peníze nepřijal?

Určitě bych nechtěl podporu od lidí, kteří se podíleli na nějakých podivných privatizačních akcích v 90. letech.

Co znamená podivných?

Že ta privatizace byla zjevně na hraně nebo někdy i za hranou zákona, ale zatím se mi nikdo takový neozval. Od nich bych si peníze rozhodně nevzal.

Od hazardních firem byste peníze vzal?

Nevím, o tom jsem nepřemýšlel. Hazard je v zásadě byznys jako každý jiný, nezahrnuji hazard pod divokou privatizaci v 90. letech. Ale určitě bych přemýšlel, jestli mám přijmout peníze od firmy, která se živí hazardem.

A peníze od firem, kde vyrábí či dováží alkohol nebo tabák?

Jsou to návodné otázky. Ideálními sponzory jsou, kromě široké skupiny podporovatelů, takové firmy, které nemají nic společného s divokou privatizací. Na druhé straně nevím, proč bych se měl předem zříkat podpory firmy, která sem dováží například kvalitní alkohol.

Na zpochybňovaným šéfem týmu stojím

Kolik lidí pro vás vlastně teď pracuje?

Zhruba čtyři. Organizačním šéfem je Jakub Kleindienst, ale samozřejmě musíme nabrat další lidi, musíme se také domluvit s firmami, které s námi budou spolupracovat. To je teď v jednání.

Jak jste se k panu Kleindienstovi dostal?

Potkal jsem ho někdy před dvěma třemi lety na ministerstvu kultury a věděl jsem i od lidí z ministerstva, že je organizačně velmi zdatný. Když jsem se rozhodl kandidovat, byl mezi několika lidmi, se kterými jsem se sešel, proklepl jsem si je a jeho jsem vyhodnotil jako manažersky schopného člověka, který má zkušenosti se státní správou i soukromým sektorem. Potěšilo mě, že vlastně všichni lidé, s nimiž jsem jednal, mi řekli, že by pro mě pracovali třeba i zadarmo, že mi chtějí pomoci a podpořit mě.

Kolik váš tým bude mít nakonec lidí?

Budu potřebovat sociologické průzkumy a analýzy, budu potřebovat firmu, která bude organizovat kampaň, bude spolupracovat na logistice, ale předpokládám, že to všechno budou externí společnosti.

A ten úzký tým, který bude pracovat čistě pro vás?

Předpokládám, že to bude šest až osm lidí. V tuto chvíli není ještě dotvořený.

Jak reagujete na informace Českého rozhlasu ohledně šéfa vašeho týmu?

Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta
2:04
Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta | Video: Aktuálně.cz

Řekl jsem opakovaně a důrazně, že mu věřím. Ty spekulace v médiích nepovažuji za nic vážného. Jakub Kleindienst mě se svým aktivitami z minulosti seznámil, byť to samozřejmě nemohlo jít do úplných detailů. Nemám důvod mu nevěřit, cením si jeho schopností a stojím za ním.

Ptáme se proto, že to může znamenat určitý problém pro vaši reputaci…

Může to být určitý problém, z mého pohledu to ale byla především neprofesionální práce médií, ta si mohla zjistit relevantní informace a nemusela spekulovat. Musím ale počítat s tím, že v kampani může dojít k daleko horším útokům pod pás.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy