Pražská koalice odmítla jednat o dostavbě vnitřního okruhu. Opozice tvrdí, že se stavba zastavila

ČTK ČTK
26. 9. 2017 14:39
Pražští zastupitelé neschválili program schůze a o dostavbě vnitřního okruhu nejednali. Mimořádné zasedání si vyžádali zástupci opoziční TOP 09, ODS a nezávislí, kteří tvrdí, že se příprava stavby zastavila. Koalice se neshodne na tom, jestli trasu okruhu vést po povrchu, nebo ji částečně schovat v tunelech. Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Hotový je v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem do Prahy 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou až k Barrandovskému mostu a Jižní spojce.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: mestskyokruh.info

Praha - Pražští zastupitelé na mimořádném zasedání odmítli jednat o dostavbě silničního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Zastupitelé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) neschválili program, na který opozice navrhla právě jen toto téma. Jednání bylo následně ukončeno. Mimořádné zasedání si vyžádali zástupci opoziční TOP 09, ODS a nezávislí, kteří tvrdí, že se příprava stavby zastavila. Zástupci vládnoucích stran to odmítají.

Koalice se neshodne na trase. Zatímco ANO a ČSSD chtějí variantu s několika tunely nazývanou pracovně Vlasta, Trojkoalice chce povrchovou variantu označovanou jako duál. Navržený materiál se měl týkat vypsání veřejné zakázky na dokumentaci, která je nutná k získání územního rozhodnutí pro variantu Vlasta. Projekční práce mají podle odhadu vyjít na 350 milionů korun. Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný řekl, že předložený materiál je identický s tím, který před několika týdny schválili radní. Většina opozice je pro variantu Vlasta.

Kritici vedení města vyčítají, že nyní práce na dokončení okruhu stojí. "Hotovo zmíněným rozhodnutím rady není, to bude až po jednání a rozhodnutí zastupitelstva, proto jsme se rozhodli předložit tento materiál," řekl Novotný. Opozici také vadí to, že město, zejména SZ, chce nechat posoudit variantu duál, neboť dokončení okruhu se tím podle ní zpozdí. S tím náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) nesouhlasil, práce podle něj pokračují a zastupitelstvo předložený dokument projedná na zasedání 2. listopadu.

Návrh TOP 09, ODS a nezávislých podpořil i zbytek opozice, tedy Piráti a KSČM, přestože například Piráti mají podle zastupitele Ondřeje Profanta k variantě Vlasta výhrady. "Je to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. Běžně tu projednáváme převedení jednoho metru čtverečního a takto důležité věci se neřeší, proto navržený program jednání podpoříme," řekl Profant.

Členové koalice včetně primátorky Adriany Krnáčové (ANO) se diskuse neúčastnili. Vystoupili pouze náměstek primátorky Dolínek a předseda klubu ČSSD Karel Březina. "Jasně jsem avizoval, že obejdu předsedy klubů, abychom zakázku prodiskutovali. Odhadovaná cena 350 milionů totiž predikuje další zakázky. Žádný klub se na mě neobrátil, že se o tom chce bavit. Dnes jsou to tady jen velká ramena, a doufám, že se kluby ozvou a projdeme si to," řekl Dolínek.

Na Dolínkova slova reagovala opozice tvrzením, že právě jednání zastupitelstva má být fórem, kde mají politici dostavbu okruhu projednat. "My ten materiál dokonale známe," řekl Novotný (TOP 09).

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Hotový je v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem do Prahy 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou až k Barrandovskému mostu a Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

 

Právě se děje

Další zprávy