Kraj odmítá splašky z Prahy, čistička má další potíž

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
6. 1. 2011 11:10
U obce Drasty se mají likvidovat kaly, proti jsou tamní obyvatalé i kraj hejtmana Ratha
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát musí řešit další problém s plánovanou stavbou nové čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Troji.

Proti plánu likvidovat odpadní kaly z čističky u obce Drasty ležící severně od hlavního města u Klecan se postavili tamní obyvatelé v podzimním referendu a na konci roku se k nim přidala ještě Rada Středočeského kraje. 

Kvůli řešení tohoto konfliktu se stavba může znovu protáhnout a tím zvýšit reálné riziko sankcí od Evropské unie. Česko se totiž zavázalo, že do konce roku 2010 budou mít všechny obce nad dva tisíce obyvatel odpovídající čistírnu odpadních vod. V Praze, která je největším komunálním znečišťovatelem, se přitom se stavbou ještě nezačalo.

Metropoli navíc hrozí, že přijde o více než šestimiliardovou dotaci na čističku z Evropské unie - kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí s možným ovlivňováním veřejných zakázek, což stálo křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila.

Po TOP 09 a ČSSD uznala i pražská ODS, že ve výběrovém řízení na novou čističku byly chyby. Tendr se proto zruší, nebo se změní už vypsané podmínky.

Foto: Ludvík Hradilek

Výběrové řízení míří k ledu

Kromě nového výběru stavební firmy musí pražští vládci řešit i to, jak se vypořádají s námitkami středočeských radních a místních obyvatel na likvidaci čistírenských kalů u obce Drasty.

"V tuto chvíli si nechávám zpracovat analýzu, jaké jiné možnosti v případě kalové koncovky jsou. Pokud by to byla jediná možnost, pak půjdu a budu jednat se Středočeským krajem," řekl Aktuálně.cz náměstek pražského primátora Karel Březina.

Někdejší pražský radní Petr Štěpánek tvrdí, že magistrát si za současné problémy s likvidací kalů může sám. Uvedl, že se zástupci Středočeského kraje o likvidaci kalů jednal a ve hře byla možnost, že by kraj na oplátku vozil část svých odpadků do pražské spalovny.

Jenže když Štěpánek na konci roku 2009 z pražské rady odstoupil, jednání podle něho skončila. "Nikdo to celý rok neřešil. A teď se to samozřejmě bude mnohem hůře překonávat," řekl Aktuálně.cz Štěpánek.

Foto: Wikipedie

Jednoznačné referendum

Podle Štěpánka navíc vedení pražské radnice ještě před komunálními volbami poslalo na ministerstvo životního prostředí takovou variantu likvidace čistírenských kalů v Drastech, která nevylučuje ani vybudování spalovny.

A reakce lidí v podzimním referendu byla jednoznačná - prakticky všichni místní obyvatelé, kteří se plebiscitu zúčastnili, uložili své radnici, aby dělala všechny legální kroky proti tomuto záměru.

Kaly by se do blízkosti obce Drasty měly dopravovat několik kilometrů dlouhým tunelem. Lidem se ovšem nelíbí ani další varianty, které předpokládají vyhnívání odpadních kalů a jejich využití třeba jako bioplynu. Obávají se toho, že je bude obtěžovat zápach nebo kamionová doprava, která by odvážela nepotřebné zbytky.

"Ten problém jsme zdědili, musím si nechat zjistit, zda v době, kdy se to rozhodovalo, byly i jiné varianty," konstatoval primátorův náměstek Březina.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nemohou zůstat kaly v čističce?

Podle bývalého radního Štěpánka není jiné řešení, než znovu začít jednat se Středočeským krajem i místní samosprávou v Drastech, ukázat, že existují šetrnější technologie než spalování, a nabídnout jim dostatečné kompenzace.

Místní samosprávu ovšem zavazuje výsledek podzimního referenda a Středočeský kraj jednoznačně naznačil, že by radši, aby se kaly likvidovaly přímo v areálu nové čističky.

V usnesení krajské rady se uvádí, že vlastnictví pozemku a rozhodnutí pražského magistrátu není dostatečným argumentem pro umístění takzvané kalové koncovky v lokalitě Drasty, když nebylo v dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí technicky vyvráceno umístění uvedené technologie u čističky.

"Z této formulace vyplývá, že Středočeský kraj požaduje, aby hlavní město Praha projekt dopracovalo," řekla Aktuálně.cz krajská mluvčí Berill Mascheková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy