Konec nadějím. Praha miliardy na čističku nedostane

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2012 17:26
Bruselu vadí smlouva s vodohospodářskou společností, je uzavřená na příliš dlouhou dobu
Pražská čistička odpadních vod
Pražská čistička odpadních vod | Foto: Google z podkladů Geodis

Praha - Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čističky odpadních vod.

Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání vedení města se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí. Výsledek jednání bude definitivně potvrzen 1. února.

Praha chtěla na stavbu získat šest miliard z evropských dotací. Neuspěla ale kvůli smlouvě se společností Veolia, která provozuje pražské vodovody a kanalizace.

"Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z evropských fondů. Problém provozní smlouvy byl po celou dobu projektu identifikovaným problémem," uvedl radní Radek Lohynský.

Brusel soudí, že smlouva s Veolií je uzavřená na příliš dlouhou dobu a pro město je nevýhodná. Navíc se obává, že by evropskými penězi víceméně dotoval soukromou firmu. Ačkoli se tento spor táhne již léta, magistrát ho nebyl schopen vyřešit.

"Potvrdila se obava, kterou jsme čím dál tím intenzivněji vnímali, ale snažili jsme se za poslední rok udělat vše, aby vynaložené náklady a desetileté úsilí boje o dotaci nepřišlo vniveč. Dnes známe realitu, které se všichni báli, ale nikdo ji nechtěl vyslovit a pojmenovat jako první," řekl k tomu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Dodal, že nyní je potřeba hledat jiné řešení. To ale musí přijít rychle, protože čistírna měla evropské limity splňovat už v roce 2010. Česko může dostat od Evropské unie pokutu přesahující 17 milionů korun měsíčně, a to až do doby, než čističku dostaví.

O tom, jaká řešení by to mohla být, primátor zatím mluvit nechce. "Jednání budou definitivně uzavřena příští týden, do té doby je předčasné hovořit o konkrétních možnostech," řekl primátor.

Ve svém vlastním rozpočtu Praha ale peníze nemá. Zastupitelé ve čtvrtek schválili rozdělení investic a na úpravu čističky vyhradili jen 600 milionů, které zbyly z minulých let. Náklady přitom přesáhnou 11 miliard korun.

Právě peníze na čističku byly jednou z výhrad, které měla k rozpočtu opozice. "V předloženém rozpočtovém materiálu není řešeno, jak bude hlavní město tuto zásadní investici financovat," stěžovali si sociální demokraté.

Podle Miroslava Pocheho (ČSSD) budou sociální demokraté pravděpodobně chtít svolat kvůli čističce mimořádné jednání zastupitelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy