Konec nadějím. Praha miliardy na čističku nedostane

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2012 17:26
Bruselu vadí smlouva s vodohospodářskou společností, je uzavřená na příliš dlouhou dobu
Pražská čistička odpadních vod
Pražská čistička odpadních vod | Foto: Google z podkladů Geodis

Praha - Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čističky odpadních vod.

Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání vedení města se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí. Výsledek jednání bude definitivně potvrzen 1. února.

Praha chtěla na stavbu získat šest miliard z evropských dotací. Neuspěla ale kvůli smlouvě se společností Veolia, která provozuje pražské vodovody a kanalizace.

"Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z evropských fondů. Problém provozní smlouvy byl po celou dobu projektu identifikovaným problémem," uvedl radní Radek Lohynský.

Brusel soudí, že smlouva s Veolií je uzavřená na příliš dlouhou dobu a pro město je nevýhodná. Navíc se obává, že by evropskými penězi víceméně dotoval soukromou firmu. Ačkoli se tento spor táhne již léta, magistrát ho nebyl schopen vyřešit.

"Potvrdila se obava, kterou jsme čím dál tím intenzivněji vnímali, ale snažili jsme se za poslední rok udělat vše, aby vynaložené náklady a desetileté úsilí boje o dotaci nepřišlo vniveč. Dnes známe realitu, které se všichni báli, ale nikdo ji nechtěl vyslovit a pojmenovat jako první," řekl k tomu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Dodal, že nyní je potřeba hledat jiné řešení. To ale musí přijít rychle, protože čistírna měla evropské limity splňovat už v roce 2010. Česko může dostat od Evropské unie pokutu přesahující 17 milionů korun měsíčně, a to až do doby, než čističku dostaví.

O tom, jaká řešení by to mohla být, primátor zatím mluvit nechce. "Jednání budou definitivně uzavřena příští týden, do té doby je předčasné hovořit o konkrétních možnostech," řekl primátor.

Ve svém vlastním rozpočtu Praha ale peníze nemá. Zastupitelé ve čtvrtek schválili rozdělení investic a na úpravu čističky vyhradili jen 600 milionů, které zbyly z minulých let. Náklady přitom přesáhnou 11 miliard korun.

Právě peníze na čističku byly jednou z výhrad, které měla k rozpočtu opozice. "V předloženém rozpočtovém materiálu není řešeno, jak bude hlavní město tuto zásadní investici financovat," stěžovali si sociální demokraté.

Podle Miroslava Pocheho (ČSSD) budou sociální demokraté pravděpodobně chtít svolat kvůli čističce mimořádné jednání zastupitelstva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy