Praha – Praktičtí lékaři uzavřou 21. září ordinace. Chtějí tak upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence. Rozhodla o tom mimořádná rada Sdružení praktických lékařů ČR. O jejím rozhodnutí informoval její místopředseda Petr Šonka. Rozhodnutí o formě protestu ještě může zvrátit plánované čtvrteční jednání na ministerstvu zdravotnictví.
"Dnes se objevily ještě nějaké nové skutečnosti a byli jsme vyzváni ještě k jednání s ministerstvem, které má proběhnout 15. září. Je možné, že ještě na základě výsledků tohoto jednání to budeme nějakým způsobem korigovat, ale zatím je termín vyhlášen," řekl Šonka. Jednání na ministerstvu potvrdil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zástupci lékařů by se měli sejít s náměstkem, který připravuje úhradovou vyhlášku.
Ministr Němeček považuje hrozby praktických lékařů stávkou za předvolební vydírání. Novinářům řekl, že na jednání o úhradové vyhlášce je čas do konce října, neví proto, proč praktici chtějí stávkovat už 21. září. Ordinace mají příjem 200 000 korun měsíčně, což je dostatečné, uvedl. Chystaný protest označil za stávku milionářů.
Sdružení vyhlásilo na konci srpna stav ohrožení primární péče a záměr uzavřít v září ordinace praktiků. Vadí jim, že zatímco nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní růst platů, ambulance se přidání nedočkají. Podle Šonky nechtějí praktičtí lékaři vlastně nic navíc.
"Chceme to, co se loni deklarovalo a navýšilo, aby se promítlo do kapitace," uvedl. Základní měsíční sazba za pacienta by podle propočtů praktiků měla stoupnout o šest procent.
Podle Němečka ale nemůžou všichni dostat navýšeno o deset procent, systém na to nemá. "Musím říct férově, že skutečně chceme více podpořit nemocnice, kde nám výrazně chybí ty zdravotní sestry i ti lékaři. Já rád podpořím i praktiky, ale určitě to nebude touto sumou, protože podle různých statistik průměrný příjem praktického lékaře je mezi 200 až 220 tisíci korunami," řekl Němeček.
Praktikům se nelíbí ani to, že jim poslanci chtěli zákonem uložit služby v nemocnicích. Tento návrh ale autoři ze zákona v minulém týdnu stáhli.
Podle Šonky však není vyloučeno, že se k návrhu vrátí ve druhém čtení. "My zůstáváme ostražití. Navíc se ministerstvo vyjádřilo v tom smyslu, že je to škoda, že to hodlá ještě nějakým způsobem do budoucna řešit. Tento důvod zatím zůstává," dodal místopředseda sdružení.