Praha vyvěsila romskou vlajku, uctila oběti romského holokaustu

ČTK ČTK
2. 8. 2019 14:16
Zachování důstojnosti Romů a Sintů a respektování jejich lidských práv zůstává naší prioritou, napsalo ministerstvo zahraničí k památce obětí romského holokaustu. Podle úřadu je "naší povinností poučit se z této tragické události". Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) a další zástupci vedení města v pátek také vyvěsili na budovu Nové radnice k uctění obětí romskou vlajku, totéž učinily i některé městské části. V noci z 2. na 3. srpna před 75 lety bylo v Osvětimi zavražděno téměř 3000 Romů.
Primátor Zdeněk Hřib a předseda hnutí Praha sobě Jan Čižinský vyvěsili na budovu Nové radnice romskou vlajku při příležitosti Mezinárodního dne romského holokaustu.
Primátor Zdeněk Hřib a předseda hnutí Praha sobě Jan Čižinský vyvěsili na budovu Nové radnice romskou vlajku při příležitosti Mezinárodního dne romského holokaustu. | Foto: ČTK

"S pokorou si připomínáme památku stovek tisíc obětí romského holokaustu za druhé světové války. Je naší povinností poučit se z této tragické události," uvedlo ministerstvo. "Zachování důstojnosti Romů a Sintů a respektování jejich lidských práv zůstává naší prioritou. Protiromské projevy nenávisti nemají v naší společnosti místo," doplnilo.

Podle Hřiba je důležité si tento den připomínat, aby lidé věděli, kam může vést nenávist k určité skupině obyvatel. Pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) inicioval vyvěšení vlajky ve své městské části. Zmínil, že je mnoho politiků, kteří vzbuzují nenávist jedné skupiny lidí vůči druhé.

Na české politické scéně se v souvislosti s Romy řešily zejména výroky poslance hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Miloslava Roznera o někdejším romském táboře v Letech u Písku. V minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté následně chtěli Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Sněmovna však poslance ke stíhání nevydala.

Památka Romů a Sintů se v pátek připomíná také v areálu někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Akce se účastní mimo jiné černošský baptistický pastor a bojovník za lidská práva Jesse Jackson nebo náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth.

Nacisté vyvraždili asi půl milionu Romů a Sintů. Na 20 tisíc Romů, včetně těch z protektorátu, prošlo také vyhlazovacím táborem Osvětim-Březinka. Tragická pouť části osvětimských Romů se završila v noci z 2. na 3. srpna 1944, kdy zde bylo zavražděno 2897 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti.

Byla to druhá největší hromadná poprava československých občanů za války po usmrcení 3792 židovských mužů, žen a dětí z tzv. českého (či terezínského) rodinného tábora v noci z 8. na 9. března 1944. Za druhé světové války zahynulo téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 protektorátních Romů jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.

Památný den romského holokaustu připadá na 2. srpen. Evropská rada toto datum v roce 2013 prohlásila mezinárodním dnem.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Musil dostal za faul na Marcinka jednozápasový trest

Hokejový útočník Adam Musil z Liberce dostal od disciplinární komise extraligy jednozápasový trest za faul na Tomáše Marcinka z Třince v nedělním prvním finálovém utkání play off. Čtyřiadvacetiletý hráč tak vynechá dnešní druhý duel série, který se hraje opět na ledě Ocelářů. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Další zprávy