"S pokorou si připomínáme památku stovek tisíc obětí romského holokaustu za druhé světové války. Je naší povinností poučit se z této tragické události," uvedlo ministerstvo. "Zachování důstojnosti Romů a Sintů a respektování jejich lidských práv zůstává naší prioritou. Protiromské projevy nenávisti nemají v naší společnosti místo," doplnilo.
Podle Hřiba je důležité si tento den připomínat, aby lidé věděli, kam může vést nenávist k určité skupině obyvatel. Pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) inicioval vyvěšení vlajky ve své městské části. Zmínil, že je mnoho politiků, kteří vzbuzují nenávist jedné skupiny lidí vůči druhé.
1/2 Dnes si s pokorou připomínáme památku stovek tisíc obětí romského holokaustu za 2. světové války. Je naší povinností poučit se z této tragické události. https://t.co/AUW3itT5cM
— MZV ČR (@mzvcr) August 2, 2019
Na české politické scéně se v souvislosti s Romy řešily zejména výroky poslance hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Miloslava Roznera o někdejším romském táboře v Letech u Písku. V minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté následně chtěli Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Sněmovna však poslance ke stíhání nevydala.
Památka Romů a Sintů se v pátek připomíná také v areálu někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Akce se účastní mimo jiné černošský baptistický pastor a bojovník za lidská práva Jesse Jackson nebo náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth.
Nacisté vyvraždili asi půl milionu Romů a Sintů. Na 20 tisíc Romů, včetně těch z protektorátu, prošlo také vyhlazovacím táborem Osvětim-Březinka. Tragická pouť části osvětimských Romů se završila v noci z 2. na 3. srpna 1944, kdy zde bylo zavražděno 2897 Romů ze 14 zemí. Šlo o staré a nemocné, ženy a děti.
Je mnoho politiků, kteří vzbuzují nenávist jedné skupiny lidí k druhé. My k nim nepatříme. Jak taková zloba končí, si připomínáme také dnes. Na památku Mezinárodního dne romského holocaustu jsme vyvěsili vlajku jak v Praze 7, tak na magistrátu. Na všechny oběti nenávisti myslíme. pic.twitter.com/yRJNQ14w8g
— Jan Čižinský (@jancizinsky) August 2, 2019
Byla to druhá největší hromadná poprava československých občanů za války po usmrcení 3792 židovských mužů, žen a dětí z tzv. českého (či terezínského) rodinného tábora v noci z 8. na 9. března 1944. Za druhé světové války zahynulo téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 protektorátních Romů jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.
Památný den romského holokaustu připadá na 2. srpen. Evropská rada toto datum v roce 2013 prohlásila mezinárodním dnem.