"Všechna data, která teď máme k dispozici, říkají ano, pojďme do toho," řekl primátor Prahy Pavel Bém. Osm radních, spolustraníků z ODS, s ním souhlasilo a zvedlo ruku pro to, aby Praha usilovala o pořadatelství her.
Bém upozornil, že hry v roce 2016 může Praha těžko získat, neboť o čtyři roky dříve jsou v dalším evropském městě Londýně. Praha by se ale svou kandidaturou na tento rok mohla zviditelnit pro následující olympiádu v roce 2020.
OH v Praze
- Praha ví, jak na olympiádu
- Bém zveřejnil studie o olympiádě
- Londýn přidává miliardy na olympiádu. A Praha
Cesta k olympiádě
- 15. září musí Praha oficiálně informovat Mezinárodní olympijský výbor, že má zájem hry pořádat.
- Příští rok v lednu pak kandidáti musejí vyplnit rozsáhlý dotazník uchazečů.
- O čtyři měsíce později Mezinárodní olympijský výbor vybere kandidátská města a v říjnu pak rozhodne o vítězi.
Soupeři Prahy
Baku (Ázerbájdžán), Berlín (Německo), Dauhá (Katar), Dillí (Indie), Chicago, Los Angeles (USA), Madrid (Španělsko), Pusan (Korea), Rio de Janeiro (Brazílie), Řím (Itálie) a Tokio (Japonsko)
Klíčový verdikt příští týden
Ne všichni radní však souhlasili. Náměstkyně primátora Markéta Reedová /SNK-ED/ byla proti. "Bude to stát spoustu peněz, i v Londýně cena olympiády roste oproti původním analýzám," řekla Aktuálně.cz Reedová. Spolu s ní byl proti také pražský radní Petr Štěpánek /SZ/.
Podle Reedové je potřeba, aby v pražské radě existovala i opozice. "Musí tu být i ta kritická vazba, něco jiného, než ta nadšená podpora, protože ta akce je podle mého názoru riziková," doplnila Reedová. Rozhodnutí Rady nicméně spolu se Štěpánkem respektuje.
Klíčové bude zasedání celého zastupitelstva 22. března. Teprve souhlas tohoto orgánu umožní Praze podat přihlášku.
Jako start maratonu
Proti kandidatuře Prahy je kromě Zelených také část Evropských demokratů. Očekává se, že ruku pro zvednou všichni zastupitelé ODS, kteří mají v zastupitelstvu nadpoloviční většinu.
"Rozhodnutí rady můžeme přirovnat k pokynu startéra maratónského běhu, který připraveným a netrpělivým závodníkům ohlásil Ke startu, připravit, pozor! Slovíčko START, jak pevně věřím, zazní po hlasování zastupitelstva, které se odehraje ve čtvrtek 22. března," řekl primátor Bém.
Kandidatura Prahy má plnou podporu Českého olympijského výboru.
"Praha i Česká republika jsou takovou akci schopny uspořádat a v konkurenci nejvyspělejších zemí světa si vybudovat pozici, která odpovídá naší historii a představuje ten nejlepší vklad a investici pro naši budoucnost," řekl předseda výboru Milan Jirásek.
Soupeřem Berlín i Tokio
Magistrát se chystá společně s Českým olympijským výborem založit obecně prospěšnou společnost Praha olympijská, která by kandidaturu organizačně zajišťovala. Jejím šéfem by se měl stát sportovní podnikatel Tomáš Petera.
Přihlášku musí Praha podat nejpozději do letošního 15. září. Konkurence je velká. Kandidují kromě jiných také Berlín, Madrid, Řím či Tokio.
Ekonomická analýza odhadla, že by hry stály asi 135 miliard korun a byly by ziskové. Celkové investice do infrastruktury, kterou prý Česká republika potřebuje i bez her, by činily podle studie asi 490 miliard korun.