Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal demisi ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Demise platí k 13. listopadu. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Prachař čelil dlouhodobé kritice premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i vlastního stranického šéfa Andreje Babiše. Vadily jim například časté personální výměny na Ředitelství silnic a dálnic. Podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly. Rezignaci Prachař nabídl předsednictvu v úterý večer, to ji obratem přijalo.
V čele resortu by ho měl nahradit generální ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok. Nominaci schválilo vedení ANO, Sobotka byl podle svých slov výběrem hnutí překvapen.
"Určitě může někdo namítat, že pracoval ve stavební firmě. Například Ředitelství silnic a dálnic se dostalo do područí stavebních firem a myslím, že člověk, který z takového prostředí přichází, bude umět těmto atakům čelit," vysvětloval Babiš.
Ťok možný střet zájmů nepřipustil. "Je to logická otázka, ale já nejsem vlastníkem Skansky, jsem najatý manažer. Tím, že odejdu, moje vazby na Skansku padají," řekl rozhodně.
Na jeho stranu se postavil i koaliční partner a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něho by působení v soukromé firmě nemělo Ťoka diskvalifikovat.
"Já bych nejdřív každému dal šanci. Myslím si, že je zase dobré, když je to takto známé jméno, že si lidi budou dávat pozor a budou kontrolovat, co se děje," uvedl Bělobrádek, který se prý s Ťokem zná z Platformy pro transparentní veřejné zakázky. Rozhodnutí prý ale plně nechává na Sobotkovi.
Ovčáček avizoval, že Zeman se bude chtít s Ťokem před jeho případným jmenováním ministrem sejít. Ptát se ho chce na jeho názory, vize a koncepce. Nový ministr bude muset podle prezidenta řešit mimo jiné urychlení dopravní výstavby.
Zemanovi nevadí, že Ťok nepřichází z politiky. Ve středu řekl, že nemá námitky proti úspěšným podnikatelům a manažerům. Termín schůzky se podle Ovčáčka připravuje.
Prachařův odchod z vlády souvisí s neuspokojivým stavem resortu. Jde o druhou změnu ve vládě Bohuslava Sobotky, první byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky. Bývalý ministr se chce vrátit do privátní sféry.