Pozůstalí po Rathovu otci zabavené miliony nedostanou, potvrdil pražský soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2016 11:33
Odvolací senát pražského městského soud potvrdil, že pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů. Ty policie zabavila při domovní prohlídce jeho synovi Davidu Rathovi v květnu 2012. Ratmír Rath peníze označil za své celoživotní úspory. Prý si je vydělal, když jako lékař pracoval v zahraničí. Obvodní soud pro Prahu 7 v červenci 2014 Rathovi seniorovi nevyhověl, ten se odvolal, tři měsíce po verdiktu však zemřel. V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun.
pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů. Ty policie zabavila při domovní prohlídce jeho syna Davida Ratha v květnu 2012.
pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů. Ty policie zabavila při domovní prohlídce jeho syna Davida Ratha v květnu 2012. | Foto: Aktuálně.cz

Praha- Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce jeho synovi, bývalému hejtmanovi a exposlanci Davidu Rathovi. Rozhodnutí pravomocně potvrdil odvolací senát pražského městského soudu s tím, že peněz zajištěných při trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním. Lékař Ratmír Rath tvrdil, že hotovost patřila jemu. Správce jeho pozůstalosti se chce dovolat k Nejvyššímu soudu.

Peníze, jejichž vydání se žaloba domáhala, zabavili policisté v květnu 2012 při prohlídce domu v Hostivici. Ratmír Rath trval na tom, že 7 300 000 korun a 39 000 eur (zhruba milion korun) nepatří jeho synovi, peníze označil za své celoživotní úspory. Prý si je vydělal, když jako lékař pracoval v zahraničí. Další příjmy mu údajně plynuly z pronájmu restaurace, kterou jeho rodina získala v restituci.

Obvodní soud pro Prahu 7 Rathovi seniorovi nevyhověl už předloni v červenci. Soudkyně tehdy poukázala na to, že peníze byly zabaveny v rámci trestního řízení, a proto by měl v této záležitosti i nadále rozhodovat trestní soud, nikoliv civilní. Ratmír Rath se odvolal, tři měsíce po verdiktu však zemřel. U jednání jej dnes proto zastupoval správce jeho pozůstalosti Jan Vondráček, který s odvoláním neuspěl. Pražský městský soud dal původnímu verdiktu za pravdu s odkazem na rozhodovací praxi Nejvyššího soudu.

Proti rozhodnutí už je možné podat pouze dovolání. Vondráček novinářům po jednání řekl, že této možnosti využije. Podle něj je zjevné, že peníze nebyly odňaty Ratmírovi Rathovi, ale jeho synovi, takže Ratmír Rath nemohl uplatnit postup podle trestního řádu. Zároveň poukázal na údajné nedodržení procesních předpisů při provádění domovní prohlídky.

"Podle judikatury Nejvyššího soudu nepřísluší civilnímu soudu hodnotit správnost postupu orgánů činných v trestním řízení. I proto je odvolání nedůvodné," reagoval předseda odvolacího senátu Jan Klášterka.

V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Bývalý politik s rozsudkem nesouhlasí, věc bude řešit ještě pražský vrchní soud.

Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy