Rathovi pomohl oddálit verdikt: Kývnout mu na schůzku byla životní chyba, vyčítá si Pacovský

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 12. 2015 0:00
Advokát Michal Pacovský zpětně vidí jako asi největší chybu v životě, že vyslyšel prosbu Davida Ratha na schůzku o tom, jestli jej bude zastupovat v soudním sporu. "Říkal spisovou značku z letošního roku. Já věděl, že má ještě jiný případ," vysvětluje Pacovský, který byl přesvědčen, že jde o jinou věc než končící proces. Letošní spisovou značku měl ale případ proto, že jej kvůli zdržování Ratha soud vyloučil k samostatnému dokončení. Sám Rath ale předkládá jiný příběh. A trvá na tom, že nabídka přišla od Pacovského.
Michal Pacovský.
Michal Pacovský. | Foto: ČTK

Praha - Dnes, po sedmi měsících, to advokát Michal Pacovský vidí jasně. To, že v polovině května vyslyšel prosbu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha o schůzku, zpětně vidí jako asi největší chybu ve svém životě.

"Byl jsem blbec, že jsem se s ním sešel. Ale já nikdy nikoho nevyhodil," říká Pacovský, který poprvé promluvil a popsal příběh, který stíhanému Rathovi pomohl oddálit verdikt v jeho korupční kauze o několik měsíců. Pacovskému vynesl kárnou žalobu od stavovské komory.  

Bývalý středočeský hejtman totiž v den, kdy měl pronést svoji závěrečnou řeč, překvapenému senátu v čele se soudcem Robertem Pacovským oznámil, že změnil svého advokáta. A nově ho prý má zastupovat Michal Pacovský – soudcův strýc. Advokát Pacovský se od toho ještě v předstihu distancoval a poslal soudu dopis, že byl Rathem a jeho dosavadními advokáty oklamán. Případně předloženou moc z něj Rath a jeho dosavadní advokáti prý vylákali podvodem.

Pokud by Michal Pacovský skutečně obhajobu Ratha v této kauze převzal, znamenalo by to nejspíš její vrácení na úplný začátek a prodlení nejméně dva roky. Jen těžko by totiž mohl soudce Pacovský soudit případ, kde proti němu stojí jeho strýc. Byť se podle tvrzení obou prakticky nestýkají.

Aby to nesoudil Robert

Michal Pacovský nyní Aktuálně.cz popsal svoji verzi příběhu. Rath jej podle jeho slov oslovil v pátek po obědě (závěrečné řeči měly být následující pondělí) a navrhl mu, jestli by nechtěl převzít zastupování v jeho kauze.

"Říkal spisovou značku z letošního roku. Já věděl, že má ještě jiný případ," říká Pacovský, který byl přesvědčen, že jde o jinou věc než končící proces. Letošní spisovou značku měl ale případ proto, že jej kvůli zdržování Ratha soud vyloučil k samostatnému dokončení.

Advokát prý odhadl, že ho Rath oslovil právě kvůli tomu, aby jeho synovce z dalšího případu, kde se chystala obžaloba, vyšachoval. "Řekl jsem si, že má dost důvodů, aby jej v té další věci nesoudil Robert,“ říká advokát. V žádném případě ale prý Rathovi zastupování neslíbil. Uvolil se pouze, že se někdo z jeho kanceláře podívá do spisu, a Rath mu na tento krok udělil plnou moc. "Smlouvu o právním zastoupení jsme neměli," zdůrazňuje Pacovský.

Ještě vás musím vidět!

Po půl hodině se rozloučili, ale Rath si v podvečer vynutil další schůzku. Na ni přijel se svými advokáty Romanem Jelínkem a Adamem Černým a zkoprnělému Pacovskému oznámili, že již v pondělí má přednést závěrečnou řeč, kterou již mají i napsanou. Ten to ale odmítl.

"Kdybych to udělal, mohl bych se dopustit trestného činu a zmařit celé dosavadní líčení. Robert by se musel vyloučit," poukazuje Pacovský. Kromě toho to bylo i fyzicky nemožné: v pondělí ráno odlétal do Izraele. A ihned zahájil „záchranný manévr“ – to, že takto „naletěl“, okamžitě napsal soudci Pacovskému.

Sám Rath ale předkládá jiný příběh. A trvá na tom, že nabídka přišla od Pacovského. "Oslovil mě přes prostředníka. Mám kopie SMS, které si posílali, a prostředník je připraven vše potvrdit před advokátní komorou," uvedl.

Na ně si nikdo nestěžoval

Rozuzlení případu je tak nyní v rukou stavovské advokátní komory. I když jsou v případě sporné postupy obou stran, ta již loni v září podala kárnou žalobu na Pacovského. Co mu ale vytýká, nechce zatím sdělit.

"O podrobnostech budeme informovat až po jejím ukončení," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková. Podle informací Hospodářských novin je ale hlavní bod žaloby to, že se nedostavil na uvedené soudní jednání. "Jak jsem ale mohl přijít, když jsem nikdy nepřevzal jeho zastoupení a měl na ten den dva měsíce dopředu koupenou letenku?" brání se Pacovský.

Stavovská komora naopak přešla, že Jelínek s Černým dál odmítli Ratha zastupovat, a proces se tak oddálil. Byť ze zákona o advokacii vyplývá, že mají práva klienta hájit ještě 15 dní po vypovězení smlouvy. "Nikdo si na ně nestěžoval. A bylo výslovným přáním klienta, že je už nechtěl," argumentuje Chaloupková, podle níž mu tak nemohli nutit svoje služby.

Je otázka, zda jejich postup nebyl účelový – oba totiž Ratha dál zastupují v jiných kauzách. "Já jim to sežral i s navijákem," konstatoval Pacovský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy