Praha - Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal dostal osmiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem 18 měsíců za to, že nevydal podklady umožňující audit hospodaření jeho úřadu. Tím podle soudu zneužil svou pravomoc.
Rozsudek není pravomocný, Dohnal se může proti pondělnímu verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 7 odvolat.
Pokud však neuspěje, vysoký státní úředník bude muset ze své funkce odstoupit.
Zákon o NKÚ totiž jasně říká, že mandát prezidenta končí, pokud je odsouzen za jakýkoli trestný čin.
Ačkoliv se obě strany proti rozsudky odvolaly, podle premiéra Petra Nečase (ODS) je již nyní Dohnalova pozice neobhajitelná.
Dohnal dříve uvedl, že by prověrka narušila nezávislost úřadu, který by tak nebyl dostatečně chráněn proti politickým vlivům. Prezident NKÚ dostal podle obžaloby na konci roku 2010 oznámení o tom, že kontrolní výbor Poslanecké sněmovny zahájil prověrku úřadu.
Poslanci ho zároveň požádali o součinnost při auditu a o předložení dokumentů, které jsou podle nich pro jejich práci nutné. Dohnal jejich požadavek odmítl, přestože již za stejné jednání dostal dříve padesátitisícovou pokutu. Protože je jako šéf NKÚ zodpovědný za jeho hospodaření, chtěl podle žalobkyně zabránit kontrole a vyhnout se postihu za případné chyby.
Dohnal: Postupoval bych stejně
V závěrečné řeči v pondělí Dohnal řekl, že by i nyní postupoval stejným způsobem, za jaký je obžalován. Verdikt soudu později nijak nekomentoval.
"I přesto, že se zatím jedná o nepravomocný rozsudek, podle předsedy vlády je pozice prezidenta NKÚ Dohnala neobhajitelná," sdělil Nečasův mluvčí Jan Osúch. Dohnal přes svého mluvčího vzkázal, že premiérova slova nebude komentovat.
Předseda sněmovního kontrolního výboru Vojtěch Filip (KSČM) čeká na výsledek odvolání. "Ale to, že soud uznal Dohnalovo zavinění ve vztahu k Poslanecké sněmovně, kvituji s povděkem," reagoval Filip. Kontrolní výbor bude podle něho nadále žádat předložení dokladů k auditu hospodaření NKÚ.
Dohnal tvrdí, že by NKÚ neměli kontrolovat poslanci, ale zahraniční účetní dvory. Zákon o NKÚ podle něj nenastavuje procesní pravidla prověrky, neřeší tedy například otázku podjatosti členů kontrolního výboru, jejich pravomoci nakládat s dokumenty úřadu nebo případné odvolání proti jejich závěrům.
"Bez procesních pravidel je tato kontrola pouze politický akt bez jakékoli relevance," uvedl dříve. Podle šéfa NKÚ byli poslanci, kteří požadovali prověrku, podjatí. Dříve, než audit začal, se prý v médiích vyjadřovali k tomu, jak dopadne a jak bude Dohnal potrestán.