Soud zastavil kárné řízení proti šéfovi NKÚ Dohnalovi

Domácí Domácí
10. 5. 2011 12:08
Výroky v tisku o údajném ovlivňování NKÚ politickými stranami jsou podle soudu promlčené
František Dohnal, prezident NKÚ.
František Dohnal, prezident NKÚ. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno/Praha - Nejvyšší soud zastavil kárné řízení proti šéfovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi.

Provinění je po roce promlčeno. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí nejvyššího soudu Petr Knötig.

Kárná komora NKÚ v listopadu 2010 Dohnala potrestala kvůli výrokům v časopise Respekt, kde Dohnal naznačil, že někteří členové kolégia NKÚ pod tlakem politiků zastavili plánované kontroly, které měl úřad uskutečnit. Kvůli ohrožení pověsti NKÚ dostal Dohnal od komory napomenutí.

Proti rozhodnutí se ale odvolal.

"V případu rozhodoval i Ústavní soud, který měl zhodnotit, zda není protiústavní, že jsou soudci Nejvyššího soudu v kárné komoře NKÚ a pak rozhodují i o odvolání. Ústavní soud rozhodl, že je to v pořádku, ale mezitím už byl případ promlčen," vysvětlil mluvčí Knötig.

Nejvyšší soud proto fakticky o Dohnalově kauze vůbec nejednal a případ kvůli promlčení zastavil.

Nejde o jediný případ, ve kterém jméno Františka Dohnala figuruje. V březnu ho soud zprostil viny v kauze luxusních bytů, které si pronajímal ze státních peněz.

Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Ivy Fialové trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku nespáchal.

Teoreticky mohl jít Dohnal v případě viny až na pět let do vězení. Státní zástupce Pavel Polák mu za to, že státu podle něj způsobil více než milionovou škodu, navrhoval peněžitý trest.

Dohnal musí řešit také kauzu, kdy ho policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že kontrolnímu výboru sněmovny odmítl vydat dokumenty potřebné k hospodářskému auditu NKÚ.

Šéf NKÚ čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře. Předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ho podal proto, že podle něj prezident úřadu hradil ze státních peněz služební cesty i pro svou manželku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 34 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy