Soud zastavil kárné řízení proti šéfovi NKÚ Dohnalovi

Domácí Domácí
10. 5. 2011 12:08
Výroky v tisku o údajném ovlivňování NKÚ politickými stranami jsou podle soudu promlčené
František Dohnal, prezident NKÚ.
František Dohnal, prezident NKÚ. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno/Praha - Nejvyšší soud zastavil kárné řízení proti šéfovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi.

Provinění je po roce promlčeno. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí nejvyššího soudu Petr Knötig.

Kárná komora NKÚ v listopadu 2010 Dohnala potrestala kvůli výrokům v časopise Respekt, kde Dohnal naznačil, že někteří členové kolégia NKÚ pod tlakem politiků zastavili plánované kontroly, které měl úřad uskutečnit. Kvůli ohrožení pověsti NKÚ dostal Dohnal od komory napomenutí.

Proti rozhodnutí se ale odvolal.

"V případu rozhodoval i Ústavní soud, který měl zhodnotit, zda není protiústavní, že jsou soudci Nejvyššího soudu v kárné komoře NKÚ a pak rozhodují i o odvolání. Ústavní soud rozhodl, že je to v pořádku, ale mezitím už byl případ promlčen," vysvětlil mluvčí Knötig.

Nejvyšší soud proto fakticky o Dohnalově kauze vůbec nejednal a případ kvůli promlčení zastavil.

Nejde o jediný případ, ve kterém jméno Františka Dohnala figuruje. V březnu ho soud zprostil viny v kauze luxusních bytů, které si pronajímal ze státních peněz.

Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Ivy Fialové trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku nespáchal.

Teoreticky mohl jít Dohnal v případě viny až na pět let do vězení. Státní zástupce Pavel Polák mu za to, že státu podle něj způsobil více než milionovou škodu, navrhoval peněžitý trest.

Dohnal musí řešit také kauzu, kdy ho policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že kontrolnímu výboru sněmovny odmítl vydat dokumenty potřebné k hospodářskému auditu NKÚ.

Šéf NKÚ čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře. Předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ho podal proto, že podle něj prezident úřadu hradil ze státních peněz služební cesty i pro svou manželku.

 

Právě se děje

Další zprávy