Soud osvobodil Dohnala v kauze luxusních bytů

Veronika Lehovcová Suchá ČTK Veronika Lehovcová Suchá, ČTK
25. 3. 2011 18:25
Kdyby ho odvolací soud uznal vinným, musel by neprodleně opustit svou funkci šéfa NKÚ
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud zprostil viny prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala v kauze luxusních bytů, které si pronajímal ze státních peněz.

Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Ivy Fialové trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku nespáchal.

Teoreticky mohl jít Dohnal v případě viny až na pět let do vězení. Státní zástupce Pavel Polák mu za to, že státu podle něj způsobil více než milionovou škodu, navrhoval peněžitý trest. Proti rozhodnutí se na místě odvolal.

Bydlení v centru Prahy, kde žil Dohnal se svoji rodinou, přišlo úřad měsíčně na sedmdesát tisíc korun. Nyní si už částku hradí ze svého.

Pro Dohnala bude klíčový pravomocný verdikt. Kdyby ho odvolací soud uznal vinným, musel by neprodleně opustit svou funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Zákon o NKÚ totiž jasně říká, že mandát prezidenta končí, pokud je odsouzen za jakýkoli trestný čin.

Soud: Je to snaha Dohnala diskreditovat

Ještě před pravomocným verdiktem v kauze drahých bytů musí Dohnal řešit svou další trestní kauzu. Policie ho obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že kontrolnímu výboru sněmovny odmítl vydat dokumenty potřebné k hopodářskému auditu NKÚ.

Podle soudkyně Ivy Fialové smlouvy na byty podepisovali i sjednávali pracovníci úřadu, jejich šéf nevyvíjel ohledně jejich parametrů či vybavení žádnou zvláštní iniciativu. Chtěl pouze, aby v nich mohla bydlet pětičlenná rodina. "Všechny smlouvy se pohybovaly v rámci rozpočtu schváleného Poslaneckou sněmovnou," uvedla Fialová. Úřad navíc podle ní nemohl vybírat z bydlení nabízeného státní správou, protože tu NKÚ kontroluje.

Soudkyně uznala téměř veškeré argumenty obhajoby. Dohnalovy byty označila za přiměřené například i z toho důvodu, že Ústavní soud opatřil pro svého předsedu vilu v Brně za více než devět milionů, údržba Kramářovy vily pak loni stála přes jeden milion korun i přesto, že se jako bydlení pro premiéra nevyužívala. Dodala navíc, že škoda vyčíslená státním zástupcem je sporná, Dohnal podle ní ušetřil 500.000 korun tím, že již od srpna 2009 státní byty nevyužívá a nájemné si platí sám.

"Z celého případu je patrná očividná snaha o diskreditaci obžalovaného," prohlásila Fialová. Trestní oznámení ze strany kontrolního výboru sněmovny přišla podle ní v době, kdy začal mít šéf NKÚ problémy s poslanci. Politickým pozadím a tlaky na jeho odchod argumentoval Dohnal již od počátku kauzy.

Dohnal: Státu jsem ušetřil desítky milionů ročně

Sám Dohnal v pondělí při závěrečném vystoupení u soudu zdůraznil svou nevinu. "Necítím se vinný. Postupoval jsem podle svého nejlepšího svědomí." Je prý absurdní, že právě on stojí před soudem kvůli plýtvání. "Závěrečné účty ukazují, že jsme každoročně vraceli do státního rozpočtu desítky milionů ušetřených peněz," řekl.

Státní zástupce Polák obvinění z politického procesu odmítl, podle něj 76 tisíc měsíčně za byt není přiměřená částka, ačkoli výdaje v konkrétní rozpočtové kapitole úřadu celkově nebyly překročeny. Dohnal měl využít byty, které úřadu patří. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy