Dohnal míří k soudu, protože nedal poslancům dokumenty

Veronika Lehovcová Suchá ČTK Veronika Lehovcová Suchá, ČTK
12. 5. 2011 15:20
Prezidenta NKÚ obžalovalo Obvodní státní zastupitelství Prahy 7
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal zřejmě znovu stane před soudem. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 ho obžalovalo ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Důvodem je fakt, že Dohnal odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

"V případě, že by mu byla uznána vina, hrozí obžalovanému dva až deset roků vězení," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Policie se tím, že Dohnal dokumenty opakovaně nevydal, zabývala již loni. V prosinci ale případ odložila. Podle detektivů se sice dopustil trestného činu, výbor mu za to ovšem již dříve uložil pokutu 50 000 korun, a tak jej policie nemohla obvinit.

Podle právní zásady ne bis in idem, tedy ne dvakrát o tomtéž, totiž nemůže být znovu postižen za totéž jednání.

Šéf NKÚ však po odložení kauzy opět odmítl podklady kontrolnímu orgánu dát. Jeden ze členů výboru na Dohnala podal nové trestní oznámení. To teď vyústilo až v obžalobu.

Soud o byty Dohnal vyhrál

Prezident NKÚ považuje všechna obvinění za politicky motivovaná, protože pokud by byl odsouzen, musel by jako prezident NKÚ podle zákona na minutu skončit.

Před soudem kvůli své funkci stanul už jednou, letos v březnu ho Obvodní soud pro Prahu 7 osvobodil v kauze údajně předražených bytů, které užíval.

Bydlení v centru Prahy, kde žil Dohnal se svojí rodinou, přišlo úřad měsíčně na sedmdesát tisíc korun. Soud se ale postavil na Dohnalovu stranu.

Dohnalovy byty označil za přiměřené například i z toho důvodu, že Ústavní soud opatřil pro svého předsedu vilu v Brně za více než devět milionů, údržba Kramářovy vily pak loni stála přes jeden milion korun i přesto, že se jako bydlení pro premiéra nevyužívala. "Z celého případu je patrná očividná snaha o diskreditaci obžalovaného," prohlásila soudkyně Iva Fialová. Pravomocný verdikt ještě nepadl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy