Působivá, ale zchátralá zemědělská stavení v obci Vidnava na hranicích s Polskem. Polorozpadlé rodinné sídlo v Lučanech nad Nisou. Zanedbaný dům v těsném sousedství renesančního zámečku ve středočeském Křivsoudově.
Toto je jen malý výčet pozemků, které v Česku nemají vlastníka, a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se nepovedlo dohledat právoplatného dědice. Tato místa tak už desítky let chátrají, na některých místech i blokují rozvoj obcí.
To se ale může změnit. Od Nového roku většina z nich dle zákona propadla státu. "Lze s vysokou jistotou říci, že veškerý státu propadlý majetek přesahuje hodnotu pěti miliard korun," uvedl Jan Antonín Kolář z projektu Česká země, který zpracovával data o pozemcích a vyhledával právoplatné vlastníky.
Většinu položek seznamu tvoří nezastavěné pozemky. Stát nově přišel k deseti tisícům hektarů orné půdy, tisíci hektarům lesů nebo sto hektarům vinic.
Zastavěné plochy pak tvoří zhruba 56 hektarů. A nejde jen o polorozpadlé venkovské usedlosti. Přes hektar plochy tvoří například hřbitovy. Stát nově vlastní například pozemky na památkově chráněném Laudonském hřbitově, kde leží příbuzní slavného rakouského vojevůdce Ernsta Gideona von Laudona. Na dalších pozemcích dnes leží dálnice, skládka nebo skleník.
Propadlé pozemky a domy úřad nejdříve nabídne jiným státním institucím. "Řada nemovitostí bude převedena například na Lesy ČR, Státní pozemkový úřad, státní podniky, povodí a podobně," řekla v listopadu mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová. Teprve pokud o domy a pozemky neprojeví tyto instituce zájem, bude stát hledat nového vlastníka mezi běžnými občany.
Deník Aktuálně.cz o procesu shánění vlastníků pozemků v minulosti několikrát informoval. Vlastníky některých pozemků se na poslední chvíli povedlo dohledat. Například skrze projekt Česká země.
Jde třeba o zabedněný dům v ostravské ulici Válcovní. Ten naposledy patřil ostravské židovské rodině Reichenbaumů. Loni se podařilo vypátrat jejich příbuzné žijící v Hamburku a v současnosti probíhá dědické řízení.
Rok předtím se zase přišlo na to, že opuštěný dům ve vesnici na Plzeňsku patřil manželce generála Františka Moravce, strůjce operace Anthropoid. I v tomto případě pak mohlo začít jednání s dědici.
Skutečného majitele často nebylo možné dohledat kvůli chybám v záznamech z období mezi roky 1948 až 1989. Po druhé světové válce docházelo k velkému množství nových a mnohdy neúplných či chybných zápisů do pozemkových knih. V padesátých letech byla povinnost evidence vlastnictví nemovitostí ve veřejném registru na určitou dobu úplně zrušena. Chyby způsobovalo také ruční přepisování jmen nebo počešťování německých jmen.
Co vše na stát přechází v číslech
- Orná půda: 10 078 hektarů
- Trvalý travní porost: 1 978 hektarů
- Lesní pozemky: 1 346 hektarů
- Ostatní plocha: 1 030 hektarů
- Nedefinovaný druh pozemku: 307 hektarů
- Vodní plocha: 253 hektarů
- Ovocný sad: 121 hektarů
- Vinice: 102 hektarů
- Zahrady: 91 hektarů
- Zastavěná plocha a nádvoří: 56 hektarů
- Chmelnice: 40 hektarů