Zákaz řízení pro neplatiče výživného má trvat do vymožení dluhu, rozhodl Ústavní soud

ČTK ČTK
21. 11. 2018 11:29
Pozastavení řidičského průkazu kvůli dluhu na výživném nemá podle Ústavního soudu končit po dovršení dospělosti dětí, ale zpravidla až po vymožení celého dluhu. Soud se zastal sourozenců, kteří se soudí o výživné s otcem. Muž v minulosti dostal řidičský průkaz zpět poté, co děti oslavily osmnácté narozeniny. Podle ústavních soudců se však nabytím zletilosti dítěte nezměnila podstata pohledávky, která stále zůstává nedoplatkem výživného na nezletilé dítě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

"Je to jediné férové řešení. Pokud je to institut zajišťující dlužné výživné z doby nezletilosti, pak je samozřejmé, že by ukončení exekuce okamžikem nabytí zletilosti svědčilo těm, kteří nic neplatí, a naopak by bylo přísné pro ty, kteří zaplatili," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Nález se primárně týká právní úpravy ve znění platném do loňského roku. Nyní mohou exekutoři díky novele pozastavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let.

Šimáčková uvedla, že dnešní nález dopadá na dlužné výživné z období nezletilosti. Mladým lidem je potřeba vstup do dospělosti spíše usnadňovat než zhoršovat, zdůraznila Šimáčková.

Otec sourozencům z Písku dlužil peníze zhruba za 15 let. Jde celkem o statisíce korun. Okresní soud v Písku nařídil exekuci. V říjnu 2016 exekutor rozhodl o pozastavení řidičského oprávnění.

Muž se však bránil a okresní soud mu vyhověl. Dospěl k závěru, že pozastavení řidičského oprávnění nemůže trvat poté, co obě děti nabyly zletilosti. Stejně pak rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích, dovolání sourozenců odmítl Nejvyšší soud.

Podle ústavní stížnosti sourozenců šlo o nesprávnou interpretaci exekučního řádu ve znění platném do loňského roku. Stížnost uváděla, že pro pozastavení řidičského oprávnění je klíčové to, zda vymáhaná pohledávka vznikla v době nezletilosti dětí, a nikoliv to, kolik je jim let v době vymáhání pohledávky. Stejný závěr zaujali i ústavní soudci a všechna dosavadní soudní rozhodnutí zrušili.

Pozastavení řidičského průkazu je účinný nástroj, domnívá se Jakub Klein, jeden ze sourozenců, který přišel k ÚS, a jeho nález přivítal jako šanci na vymožení dlužného výživného.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy