Zákaz řízení pro neplatiče výživného má trvat do vymožení dluhu, rozhodl Ústavní soud

ČTK ČTK
21. 11. 2018 11:29
Pozastavení řidičského průkazu kvůli dluhu na výživném nemá podle Ústavního soudu končit po dovršení dospělosti dětí, ale zpravidla až po vymožení celého dluhu. Soud se zastal sourozenců, kteří se soudí o výživné s otcem. Muž v minulosti dostal řidičský průkaz zpět poté, co děti oslavily osmnácté narozeniny. Podle ústavních soudců se však nabytím zletilosti dítěte nezměnila podstata pohledávky, která stále zůstává nedoplatkem výživného na nezletilé dítě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

"Je to jediné férové řešení. Pokud je to institut zajišťující dlužné výživné z doby nezletilosti, pak je samozřejmé, že by ukončení exekuce okamžikem nabytí zletilosti svědčilo těm, kteří nic neplatí, a naopak by bylo přísné pro ty, kteří zaplatili," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Nález se primárně týká právní úpravy ve znění platném do loňského roku. Nyní mohou exekutoři díky novele pozastavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let.

Šimáčková uvedla, že dnešní nález dopadá na dlužné výživné z období nezletilosti. Mladým lidem je potřeba vstup do dospělosti spíše usnadňovat než zhoršovat, zdůraznila Šimáčková.

Otec sourozencům z Písku dlužil peníze zhruba za 15 let. Jde celkem o statisíce korun. Okresní soud v Písku nařídil exekuci. V říjnu 2016 exekutor rozhodl o pozastavení řidičského oprávnění.

Muž se však bránil a okresní soud mu vyhověl. Dospěl k závěru, že pozastavení řidičského oprávnění nemůže trvat poté, co obě děti nabyly zletilosti. Stejně pak rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích, dovolání sourozenců odmítl Nejvyšší soud.

Podle ústavní stížnosti sourozenců šlo o nesprávnou interpretaci exekučního řádu ve znění platném do loňského roku. Stížnost uváděla, že pro pozastavení řidičského oprávnění je klíčové to, zda vymáhaná pohledávka vznikla v době nezletilosti dětí, a nikoliv to, kolik je jim let v době vymáhání pohledávky. Stejný závěr zaujali i ústavní soudci a všechna dosavadní soudní rozhodnutí zrušili.

Pozastavení řidičského průkazu je účinný nástroj, domnívá se Jakub Klein, jeden ze sourozenců, který přišel k ÚS, a jeho nález přivítal jako šanci na vymožení dlužného výživného.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy