Neplatičů alimentů ubývá. Pomohla lepší osvěta, nízká nezaměstnanost i odebírání řidičských průkazů

Radek Dragoun Radek Dragoun
20. 8. 2017 14:00
Na policii se kvůli neplacení alimentů obrací stále méně lidí. Podle Asociace neúplných rodin se ale mnozí vydávají jinou cestou. Policie a soudy totiž sice mohou neplatiče odsoudit, závazky však nevymáhají a tolik potřebné peníze rodinám stejně nedorazí. I tak se ale počet chronických neplatičů snižuje. Může za to především dobrá ekonomická situace v Česku a nízká nezaměstnanost. Pomohla však i změna zákona, která od roku 2013 umožňuje exekutorům zabavovat řidičské průkazy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - O 600 rodin méně se v loňském roce obrátilo na policii s tím, že jeden z rodičů odmítá platit výživné. Počet dlouhodobých neplatičů podle policejních statistik stále převyšuje tři procenta. Číslo ale bude ve skutečnosti pravděpodobně vyšší, protože do statistik nejsou zahrnuti ti, kteří se neobrátí na policii.

Víte, jaký je důvod druhého nejčastějšího porušení zákona v České republice? Ptá se a odpověď také nabízí Silvie Lauder v dalším díle DVTV Apel.
2:17
Víte, jaký je důvod druhého nejčastějšího porušení zákona v České republice? Ptá se a odpověď také nabízí Silvie Lauder v dalším díle DVTV Apel. | Video:

Podle Asociace neúplných rodin lidí, kteří se nepříjemnou situaci snaží řešit u policie, ubývá. Policie a následně soud se totiž zabývá pouze tím, zdali jeden z rodičů neplatí alimenty, i když by platit měl. Neplatič tak může být sice odsouzen, to však potřebné peníze do rodinného rozpočtu nepřinese. Peníze je stejně nutné vymáhat.

"V posledních letech tu byl úzus, že když má někdo problém s placením alimentů, jde na policii a ta to za něj vyřeší. Ona řeší jen to, že viníka potrestá, ale už ne vymáhání té částky. Z toho důvodu není policie vhodným orgánem, který by to měl řešit," říká předseda asociace Petr Sýkora.

Jeho asociace nabízí řešení, která v mnoha případech vedou k tomu, že neplatič začne rodině alespoň částečně finančně přispívat. V některých případech vystupuje jako mediátor, někdy doporučí exekuci či vystupuje jako prostředník mezi advokáty.

Tříprocentní číslo z policejních statistik tak nemusí odpovídat realitě. Asociace neúplných rodin odhaduje, že ve skutečnosti je toto číslo dvojnásobné. I tak ale lze vypozorovat, že počet nenapravitelných neplatičů klesá. Hlavním důvodem je zejména dobrá ekonomická situace země a velmi nízká nezaměstnanost. "Pokud by se mělo ekonomice přestat dařit, tak tu samozřejmě platí přímá úměrnost na počet těch, kteří neplatí. Když rodič, který má platit, ztratí práci, tak se výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho, že přestane platit alimenty," říká Sýkora.

Pomohly i zabavené řidičské průkazy

Od roku 2013 mají exekutoři možnost zabavit neplatičům alimentů řidičská oprávnění, pokud ho nezbytně nepotřebují k uspokojování základních životních potřeb. Výjimka se tak vztahuje zejména na ty, kteří ho potřebují k výkonu svého povolání. "V souvislosti s vymáháním dlužných alimentů bylo v loňském roce pozastaveno 1407 řidičských oprávnění," říká tisková mluvčí Exekutorské komory ČR Kateřina Zoubková.

Navíc pokud prezident nevetuje zákon, který ve středu schválil Senát, bude v ohrožení sebrání řidičského průkazu více lidí. Dosud exekutoři mohli takto postihovat jen ty, kteří neplatí výživné na děti do 18 let. Podle nové legislativy dojde k rozšíření i na plnoleté studující děti do věku 26 let.

Právě obava ze zabaveného řidičského průkazu je pro některé neplatiče tím, co je přiměje peníze na své dítě uhradit. "Je to instrument, který je hojně využívaný. Exekuce na řidičské oprávnění je jedna z nejúspěšnějších," pochvaluje si předseda asociace Sýkora. Vítá i Senátem schválenou úpravu zákona, která by podle něj mohla pomoci celé řadě dalších lidí.

Asociace neúplných rodin se snaží do českého právního řádu prosadit i další nástroje, které by rodinám pomohly dostat se k penězům, jež jim přísluší. Jedním z nich je například domácí vězení s možností výdělku pro ty, kteří dlouhodobě své závazky neplní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy