Neplatičů alimentů ubývá. Pomohla lepší osvěta, nízká nezaměstnanost i odebírání řidičských průkazů

Radek Dragoun Radek Dragoun
20. 8. 2017 14:00
Na policii se kvůli neplacení alimentů obrací stále méně lidí. Podle Asociace neúplných rodin se ale mnozí vydávají jinou cestou. Policie a soudy totiž sice mohou neplatiče odsoudit, závazky však nevymáhají a tolik potřebné peníze rodinám stejně nedorazí. I tak se ale počet chronických neplatičů snižuje. Může za to především dobrá ekonomická situace v Česku a nízká nezaměstnanost. Pomohla však i změna zákona, která od roku 2013 umožňuje exekutorům zabavovat řidičské průkazy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - O 600 rodin méně se v loňském roce obrátilo na policii s tím, že jeden z rodičů odmítá platit výživné. Počet dlouhodobých neplatičů podle policejních statistik stále převyšuje tři procenta. Číslo ale bude ve skutečnosti pravděpodobně vyšší, protože do statistik nejsou zahrnuti ti, kteří se neobrátí na policii.

Víte, jaký je důvod druhého nejčastějšího porušení zákona v České republice? Ptá se a odpověď také nabízí Silvie Lauder v dalším díle DVTV Apel.
2:17
Víte, jaký je důvod druhého nejčastějšího porušení zákona v České republice? Ptá se a odpověď také nabízí Silvie Lauder v dalším díle DVTV Apel. | Video:

Podle Asociace neúplných rodin lidí, kteří se nepříjemnou situaci snaží řešit u policie, ubývá. Policie a následně soud se totiž zabývá pouze tím, zdali jeden z rodičů neplatí alimenty, i když by platit měl. Neplatič tak může být sice odsouzen, to však potřebné peníze do rodinného rozpočtu nepřinese. Peníze je stejně nutné vymáhat.

"V posledních letech tu byl úzus, že když má někdo problém s placením alimentů, jde na policii a ta to za něj vyřeší. Ona řeší jen to, že viníka potrestá, ale už ne vymáhání té částky. Z toho důvodu není policie vhodným orgánem, který by to měl řešit," říká předseda asociace Petr Sýkora.

Jeho asociace nabízí řešení, která v mnoha případech vedou k tomu, že neplatič začne rodině alespoň částečně finančně přispívat. V některých případech vystupuje jako mediátor, někdy doporučí exekuci či vystupuje jako prostředník mezi advokáty.

Tříprocentní číslo z policejních statistik tak nemusí odpovídat realitě. Asociace neúplných rodin odhaduje, že ve skutečnosti je toto číslo dvojnásobné. I tak ale lze vypozorovat, že počet nenapravitelných neplatičů klesá. Hlavním důvodem je zejména dobrá ekonomická situace země a velmi nízká nezaměstnanost. "Pokud by se mělo ekonomice přestat dařit, tak tu samozřejmě platí přímá úměrnost na počet těch, kteří neplatí. Když rodič, který má platit, ztratí práci, tak se výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho, že přestane platit alimenty," říká Sýkora.

Pomohly i zabavené řidičské průkazy

Od roku 2013 mají exekutoři možnost zabavit neplatičům alimentů řidičská oprávnění, pokud ho nezbytně nepotřebují k uspokojování základních životních potřeb. Výjimka se tak vztahuje zejména na ty, kteří ho potřebují k výkonu svého povolání. "V souvislosti s vymáháním dlužných alimentů bylo v loňském roce pozastaveno 1407 řidičských oprávnění," říká tisková mluvčí Exekutorské komory ČR Kateřina Zoubková.

Navíc pokud prezident nevetuje zákon, který ve středu schválil Senát, bude v ohrožení sebrání řidičského průkazu více lidí. Dosud exekutoři mohli takto postihovat jen ty, kteří neplatí výživné na děti do 18 let. Podle nové legislativy dojde k rozšíření i na plnoleté studující děti do věku 26 let.

Právě obava ze zabaveného řidičského průkazu je pro některé neplatiče tím, co je přiměje peníze na své dítě uhradit. "Je to instrument, který je hojně využívaný. Exekuce na řidičské oprávnění je jedna z nejúspěšnějších," pochvaluje si předseda asociace Sýkora. Vítá i Senátem schválenou úpravu zákona, která by podle něj mohla pomoci celé řadě dalších lidí.

Asociace neúplných rodin se snaží do českého právního řádu prosadit i další nástroje, které by rodinám pomohly dostat se k penězům, jež jim přísluší. Jedním z nich je například domácí vězení s možností výdělku pro ty, kteří dlouhodobě své závazky neplní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy