O řidičský průkaz může přijít ještě více neplatičů výživného

Petr Kučera Petr Kučera
21. 7. 2014 16:15
S rozšířením pravomoci exekutorů "zabavit" řidičský průkaz neplatičům výživného počítá poslanecký návrh, vláda k němu nemá zásadní připomínky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha – Pravomoc exekutorů "zabavit“ řidičský průkaz neplatičům výživného se od příštího roku může rozšířit. Vládní koalice totiž nemá zásadní připomínky vůči poslaneckému návrhu, který s tímto rozšířením počítá. Novelu exekučního řádu navrženou částí poslanců KSČM, ČSSD a ANO nyní projedná Sněmovna.

Možnost nařídit neplatičům výživného, aby na obecním úřadě odevzdali řidičský průkaz, dostali exekutoři od ledna 2013. Tuto sankci lze ale použít jen u vyživovací povinnosti k nezletilým dětem, tedy do 18 let věku.

Poslanci nyní navrhují, aby se rozšířila i na studující děti do 26 let věku, tedy skupinu "soustavně se připravující na budoucí povolání". Podle nich je tato věková kategorie diskriminována.

Po úpravě může návrh projít

Vláda dnes tyto argumenty podpořila. "Stávající právní úprava vede mimo jiné ke znevýhodnění jiných osob, k nimž je povinný vázán vyživovací povinností, včetně osob do 26 let věku, které se soustavně připravují studiem na své budoucí povolání. Vláda tedy považuje argumenty předkladatelů za relevantní a zasluhující si další diskusi," uvedl kabinet ve stanovisku k návrhu.

Ke konkrétnímu poslaneckému návrhu nicméně vláda zaujala neutrální stanovisko, má totiž k němu legislativně-technické připomínky.

Už téměř 3000 případů

Od začátku loňského roku zatím exekutoři "zabavili" téměř 3000 řidičských průkazů, upřesnila online deníku Aktuálně.cz mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

"Ve většině případů dojde k tomu, že dlužník ihned kontaktuje příslušného soudního exekutora a snaží se o aktivní uhrazení pohledávky, např. formou splátkového kalendáře. Velká část těchto neplatičů se dokonce dostaví přímo na exekutorský úřad, aby částku uhradila v hotovosti v plné výši, a zajistila tak odblokování řidičského oprávnění," hodnotí přínos této novinky Báčová.

Jsme obezřetní

Řidičské oprávnění nelze podle exekučního řádu pozastavit lidem, kteří prokážou, že jej nezbytně potřebují k uspokojování základních životních potřeb svých a osob, k nimž mají vyživovací povinnost.

"I když se novinka v praxi velmi osvědčuje, soudní exekutoři k ní přistupují obezřetně s ohledem na to, aby dlužník mohl vykonávat své povolání," potvrzuje Báčová. Fakt, že řidičský průkaz nezbytně potřebuje k uspokojování základních životních potřeb, musí dlužník prokázat příslušnými dokumenty.

Novou možnost, jak se dostat k dluhu na výživném, prosadilo od ledna 2013 ministerstvo spravedlnosti pod vedením tehdejšího ministra Jiřího Pospíšila. Inspirovalo se na Slovensku.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy