Neplatiči alimentů zřejmě přijdou o řidičák až do 26 let dítěte. Místní omezení exekutorů neprošlo

Jan Prokeš Jan Prokeš
15. 6. 2017 17:15
Dosud mohl exekutor odebrat řidičský průkaz lidem, kteří neplatili výživné svým nezletilým dětem. Podporu poslanců má nyní novela, která tuto hrozbu rozšiřuje i na rodiče studujících dětí do 26 let. Pravděpodobně naopak neprojde návrh na omezení velkých exekutorů, kteří by mohli nově působit jen v rámci svých krajů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia

Praha - Exekutoři zřejmě získají pravomoc zabavit řidičský průkaz lidem, kteří neplatí výživné svým studujícím dětem do 26 let. Nyní to mohou udělat jen u dlužníků, jejichž děti jsou ještě nezletilé, tedy mladší 18 let. Návrh poslanců v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) dnes doporučil ke schválení ústavně právní výbor.

Novela podle navrhovatelů přinese narovnání práv pro studující děti. Soudní exekutor Petr Kučera navíc uvedl, že hrozba ztráty řidičského průkazu je v boji proti neplatičům alimentů velmi účinná. "Z mojí zkušenosti vím, že kdo přijde o řidičák, obvykle velmi rychle alimenty zaplatí," řekl Kučera.

Se změnou souhlasí také poslanec Pavel Blažek (ODS). "Je to první věc, která se zde dělá pro věřitele. Do teď jsme jen plakali nad dlužníky," uvedl bývalý ministr spravedlnosti.

Podporu naopak nezískal pozměňovací návrh, který k novele přidal nezařazený poslanec Karel Fiedler. Ten by v Česku rád zavedl takzvanou územní příslušnost exekutorů, což by znamenalo, že exekutoři mohou působit jen ve svém kraji a vzájemně by tak nesoupeřili o zakázky. V současnosti si může věřitel vybrat kteréhokoli exekutora bez ohledu na to, kde sídlí.

Současný systém exekucí kritizovali nedávno také zástupci neziskových organizací Člověk v tísni a Transparency International. Je podle nich nesystémový a nahrává korupci. Podle Fiedlera nyní vymáhá zhruba 80 procent pohledávek jen pět procent zdejších exekutorů.

Územní příslušnost exekutorů by podle neziskovek byla výhodná rovněž pro dlužníky, kteří by měli vždy jen jednoho exekutora. Z údajů Člověka v tísni vyplývá, že zhruba čtvrt milionu lidí má nyní exekuci u pěti a více různých exekutorů.

Fiedler si myslí, že by exekutoři měli být spíše soudci a nikoliv podnikateli. "Jejich smyslem by nemělo být vytvářet takový zisk, aby mohli sponzorovat fotbalová mužstva nebo motoristický sport," podotkl poslanec. Narážel mimo jiné na fakt, že fotbalisty Sigmy Olomouc sponzoroval ještě před čtyřmi lety exekuční úřad v Přerově, jehož ředitel byl rovněž akcionářem fotbalového klubu. Takový argument považuje Pavel Blažek za závist. "Když si vydělá peníze tím, že pro jiné lidi vymůže jejich peníze, tak ať si sponzoruje koho chce," nesouhlasil Blažek. O zákonu budou poslanci hlasovat na přelomu června a července.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy