Praha - Doposud ji ženy pokoutně sháněly na internetu, od pondělí je potratová pilulka legálně dostupná i v Česku. Ovšem s omezením. Podat ji mohou jenom lékaři v nemocnicích. Důvod? Až v 7,5 procenta případů se potrat nepodaří. Další necelé procento žen může ohrozit silné krvácení z dělohy, vysvětluje bývalý šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavel Březovský. Uživatelky by proto měly být podle něj pod dohledem.
"S takzvanou potratovou pilulkou u nás nikdo nemá zkušenosti. Přitom tady existuje určité riziko, a to nemalé, že se těhotenství ukončit nepodaří,“ vysvětluje postup lékového ústavu Březovský, za jehož působení v čele úřadu se do Česka potratová pilulka dostala.
Selhání pilulky podle něj hrozí v 1,3 až 7,5 procenta případů. Riziko narůstá s věkem pacientky. Ženu by měl proto po zákroku vidět lékař. "Pokud se interrupce nepovede, musí lékař zasáhnout chirurgicky," doplňuje Březovský.
Přísný zákon
Dalším důvodem je znění zákona. To podle mluvčí lékového ústavu Lucie Šustkové ani jiný způsob podání neumožňuje.
"Přípravky mohou být používány pouze způsobem, který stanoví zákon o léčivech, zákon o umělém přerušení těhotenství a vyhláška o umělém přerušení těhotenství," připomíná Šustková.
V praxi to podle ní znamená právě to, že smí pilulky předepsat jen gynekolog či porodník z nemocnice. Vypsat si kvůli tomu musí speciální žádanku.
Raritní Česko
Jenomže podle šéfa Gynekologicko-porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka je opatření nesmyslné. "Určité riziko tady samozřejmě existuje. Ale pokud se pilulka použije na velice včasná stadia těhotenství, na která je určena, k žádnému selhání by dojít nemělo," vysvětluje.
Samotné vypuzení plodu navíc podle něj nastává mimo nemocnici. V lůžkovém zařízení ženu jen prohlédnou a pilulku jí podají. "Na potrat jako takový čeká žena doma," popisuje lékař. Jakmile je plod z těla vypuzen, žena lékaře znovu navštíví. Opatření, které Česko zavedlo, je proto podle něj ve světě raritní. V jiných zemích mohou pilulku ženě předepsat i ambulantní lékaři.
Potratovou pilulku, známou také pod názvem RU-486, zaregistroval Státní ústav pro kontrolu léčiv už v létě loňského roku, k dispozici je ale teprve od tohoto pondělí. Podávat ji mohou jen gynekologové a porodníci v nemocnicích.
Petici podepsalo 70 tisíc odpůrců
Podle lékařů jde vlastně o kombinaci čtyř různých přípravků. První tři z nich – které jsou dostupné pod obchodním názvem Mifegyne – se užívají společně. Tato dávka embryo v těle ženy usmrtí. Po zhruba třech dnech dostane pacientka další pilulku se jménem Mispregnol, která interrupci dokončí - vypudí plod z těla.
Pravidla pro používání pilulky jsou stejná, jako dnes platí pro miniinterrupci: pilulku je možné použít do 49. dne těhotenství. Pokud o potrat požádá sama žena a není k němu žádný medicínský důvod, za pilulku zaplatí. Cena se pohybuje kolem 3,5 tisíce korun.
Gynekologové nový přípravek vesměs vítají. K ženskému organismu je podle nich šetrnější. Potrat chirurgickým zákrokem se totiž provádí v celkové anestezii, která ženu zatěžuje. Stoupá i riziko infekce a poranění dělohy. U pilulky tato rizika odpadají.
Pilulka má ale i řady odpůrců. Protestovalo proti ní například Hnutí pro život. Jeho petici podepsalo přes 70 tisíc lidí. "Jsme rozhořčeni, že byly pilulky v Česku registrovány. Ta pilulka tak, jak je to dnes upraveno, prodlouží ženě utrpení," vyjádřila nevoli Zdeňka Rybová z Hnutí pro život.