GRAFIKA Nová potratová pilulka znemožňuje výživu plodu

Foto: Reuters, Jiří Kropáček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
16. 6. 2014 17:30
V Česku je od pondělí dostupná potratová pilulka RU-486. Předepisuje ji nemocnice. Petici proti kontroverzní pilulce loni podepsalo 70 tisíc lidí.

Praha - Jsou na lékařský předpis, vyzvednout v lékárně si je může pouze zdravotnický personál. Řeč je o potratových pilulkách, které jsou v Česku registrované pod názvem Mifegyne, ve světě známé pod technickým označením RU-486.

Státní ústav pro kontrolu léčiv pilulku v Česku zaregistroval loni v červnu, v lékárnách je dostupná od pondělí. Preparát může být podán během prvních sedmi týdnů od početí.

Podle lékařů je jeho užití šetrnější než miniinterrupce, odpůrci potratů poukazují na snadnost vyvolání smrti nenarozeného plodu, který už je nutno chápat jako lidskou bytost. 

Účinek pilulky je založen na zabránění účinku hormonu progesteronu, který je nutný pro vývoj plodu a udržení těhotenství. Více detailů najdete v galerii. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy