GRAFIKA Nová potratová pilulka znemožňuje výživu plodu

GRAFIKA Nová potratová pilulka znemožňuje výživu plodu
Foto: Reuters, Jiří Kropáček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
16. 6. 2014 17:30
V Česku je od pondělí dostupná potratová pilulka RU-486. Předepisuje ji nemocnice. Petici proti kontroverzní pilulce loni podepsalo 70 tisíc lidí.

Praha - Jsou na lékařský předpis, vyzvednout v lékárně si je může pouze zdravotnický personál. Řeč je o potratových pilulkách, které jsou v Česku registrované pod názvem Mifegyne, ve světě známé pod technickým označením RU-486.

Státní ústav pro kontrolu léčiv pilulku v Česku zaregistroval loni v červnu, v lékárnách je dostupná od pondělí. Preparát může být podán během prvních sedmi týdnů od početí.

Podle lékařů je jeho užití šetrnější než miniinterrupce, odpůrci potratů poukazují na snadnost vyvolání smrti nenarozeného plodu, který už je nutno chápat jako lidskou bytost. 

Účinek pilulky je založen na zabránění účinku hormonu progesteronu, který je nutný pro vývoj plodu a udržení těhotenství. Více detailů najdete v galerii. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy