Roušky a respirátory od České pošty mohou ohrozit zdraví, varuje lékový ústav

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2020 15:25
Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Ty tak mohou být podle jeho mluvčí zdraví ohrožující. Pošta musí do tří dnů přijmout nezbytná nápravná a preventivní opatření.
Generální ředitel České pošty Roman Knap ukazuje obsah obálky, které pošta rozesílá seniorům. Je v ní pět roušek a jeden respirátor
Generální ředitel České pošty Roman Knap ukazuje obsah obálky, které pošta rozesílá seniorům. Je v ní pět roušek a jeden respirátor | Foto: ČTK

"Zdůrazňuji, že výzva je určena České poště, nikoliv občanům, kteří zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů," sdělila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Mluvčí ústavu Barbora Peterová redakci Aktuálně.cz řekla, že ústav nechce poště přikazovat, jakým způsobem by měla postupovat. "To musí vědět oni, jaké jsou jejich možnosti. Jestli vydají zprávu, ať to lidi nepoužívají, nebo vyzvou lidi, ať jim ochranné pomůcky vrátí, že jim za to dají něco jiného. Není na nás říkat poště, co má dělat. My neznáme jejich logistické možnosti a podobně," řekla Peterová. 

Česká pošta si však za distribucí roušek a respirátorů stojí. "Česká pošta je logistická firma a tuto vícestupňovou akci s výraznými časovými a personálními nároky zvládla bez problémů. Pokud opět dostane od státu zadání, aby distribuovala další ochranné pomůcky, jako logistická firma se tohoto úkolu opět zhostí," uvedla ve svém prohlášení. 

Dále tvá na tom, že rozesílala ochranné pomůcky a nikoliv zdravotnický materiál, takže lékový ústav neměl kontrolu vůbec provádět, protože k tomu nemá oprávnění. 

S tím však lékový ústav, který prováděl kontrolu přímo na pobočkách pošty, nesouhlasí, neboť výrobky podle něj zákonnou definici zdravotnického prostředku naplňují. Nesmí tak být distribuované při porušení originálního obalu nebo bez informací od výrobce. Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo z větších balení o padesáti kusech. 

Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. Písmena CE na respirátoru sice jsou, jde však o značku China Export, která je jen velmi podobná. Špatně označená podle ústavu je také norma EN 14385 stanovující požadavky na stacionární zdroje znečištění ovzduší.

"(Tyto prostředky) mohou být zdraví ohrožující. Tuto výzvu jsme vydali z toho důvodu, protože jsme zhodnotili, že jejich používání by mohlo nést určité riziko," vysvětlila mluvčí ústavu Peterová.

Ke kroku přistoupil úřad i kvůli tomu, že podle jeho slov mají být totožné výrobky rozesílány i dalším skupinám obyvatel a hrozí tak opakování tohoto protiprávního jednání. 

"Hlavním posláním naší instituce, kterým se řídíme při veškerých našich krocích, je ochrana zdraví. I kdybychom kontrolu nezahájili, museli bychom reagovat na desítky podnětů občanů, které nám v této věci přicházejí," dodává ředitelka Storová.

 

Právě se děje

Další zprávy